به منظور توسعه قالب های وردپرس برای عموم مردم، به طور رایگان یا غیر رایگان- شما نیاز به لایسنس GNU عمومی و همگانی (GPL) دارید. که با استفاده از وردپرس با آن آشنا می شوید.

آزادی های پایه GPL

ایجاد و خلق منبع باز و اشتراک گذاری در جامعه وردپرس به دلیل اصول اساسی لایسنس یا مجوز آن است که هسته اصلی آن را تشکیل می دهد. به نظر من GPL یکی از راه هایی هستش که به عنوان یک “منشور حقوق بشر” برای نرم افزار استفاده میشود. GPL چهار آزادی زیر را ایجاد می کند:

  1. آزادیم که برنامه را برای هر منظور یا هدفی که داریم اجرا کنیم.
  2. آزادیم که چگونگی عملکرد برنامه را چک کنیم و آن را تغییر دهیم، برای انجام محاسباتی که می خواهیم.
  3. آزادیم نسخه یا کپی های برنامه دوباره منتشر و توزیع کنیم، بنابراین ما می توانیم به دوستان و همکاران خود کمک کنیم.
  4. آزادیم نسخه های اصلاح شده خودمان را منتشر کنیم، تا به جامعه وردپرسی فرصتی بدهیم از تغییراتی که ما در نسخه ایجاد کرده ایم بهره مند شوند.

“آزادی” در زمینه نرم افزار به چه معنی است؟

“آزادی” در نرم افزار رایگان، به معنی آزادی است و نه قیمت. ” نرم افزار رایگان نرم افزاری است که کاربران می توانند هر جور تمایل دارند استفاده کنند. نیازی به هزینه نیست و رایگان است، مانند قالب هایی که به میزبانی بر روی دایرکتوری قالب WordPress.org هستند.

نرم افزار رایگان میتواند با برچسب قیمت ارائه شود. به عبارت دیگر، شما توانایی ایجاد یک قالب GPL را دارید و اینکه آن را با قیمت 50 هزار تومان به فروش برسانید، و آن قالب هنوز هم به صورت رایگان باشد. چرا؟ از آن جهت که کاربران به صورت رایگان توانایی اجرا نرم افزار، اصلاح، و امکان توزیع نرم افزار یا هر گونه تغییرات از آن نرم افزار را داشته باشند.

آیا نیاز به لایسنس (زیر نظر GPL) برای قالب های خودم دارم؟

اگر شما هیچ برنامه ای برای توزیع قالب خودتان ندارید پس هیچ نیازی به دریافت لایسنس GPL برای کارتان ندارید. GPL تنها برای نرم افزار هاییست که قصد انتشار یا توزیع دارند. برای مثال، اگر یک قالب تنها توسط خودتان یا روی لوکال سیستم تان استفاده میشود نیاز به اخذ لایسنس GPL ندارید.

اگر شما مایل به ارائه رایگان قالب یا کار خودتان در مخزن قالب وردپرس WordPress.org باشید، باید آن را 100 درصد با GPL سازگار کنید، از جمله CSS فایل های تصویری. از آنجایی که املای آزادی GPL در قلب وردپرس است، ما توسعه دهندگان را تشویق به توزیع قالب خودشان با سازگاری 100 درصدی مجوز لایسنس GPL می کنیم.

آزادی بخش مهمی از توسعه قالب های وردپرس است. اگر شما قصد توزیع قالب خودتان را دارید، این یک ایده خوب بحساب می آید اگر آن را با لایسنس GPL کاملا سازگار کنید.

منابعی برای مطالعه بیشتر

برای درک بیشتر از وردپرس و GPL:

 

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید