قالب چیست؟

یک قالب وردپرس، طراحی یا نمای وب سایت شما را تغییر میدهد. غالبا شامل طرح یا نمای وب سایت می شود. تغییر قالب تان به معنی تغییر چگونگی نمایش وب سایت تان برای بازدیدکنندگان می باشد. در دایرکتوری قالب وردپرس هزاران قالب رایگان وردپرسی وجود دارد، هرچند بسیاری از وب سایت های وردپرسی از قالب های سفارشی استفاده می کنند.

با قالب چه کاری می توان انجام داد؟

قالب ها، محتوا و داده های ذخیره شده به وسیله ی وردپرس را دریافت و در مرورگر نمایش می دهند. گزینه های دردسترس بسیاری برای اینکه چطور وب سایت خودتان را ایجاد کنید در دسترس می باشد. برای مثال:

 • قالب شما می تواند طرح بندی های متفاوتی داشته باشد، مثل اینکه ایستا یا واکنشگرا باشد، از یک ستون یا دوتا استفاده کنید.
 • قالب شما می تواند محتوا را در هر کجا که بخواهید نمایش دهد.
 • قالب شما می تواند مشخص کند که هر دستگاهی یا عملی محتوای مخصوص به خودش را مشاهده کند.
 • قالب شما می تواند با استفاده از CSS تایپو گرافی و عناصر طراحی را سفارشی سازی کند.
 • دیگر عناصر طراحی مانند تصاویر و ویدئو ها می توانند در هر نقطه از قالب شما گنجانده شوند.

قالب های وردپرس فوق العاده قدرتمند هستند. اما، با هر پروژه طراحی وب، قالب بیشتر از یک رنگ و طرح است. قالب های خوب علاوه بر زیبا بودن تعامل با محتوای وب سایت شما را بهبود می بخشد.

قالب ها از چه ایجاد شده اند؟

در ابتدایی ترین سطح، قالب های وردپرس مجموعه ای از فایل های متفاوتی هستند که در کنار هم کار می کنند و آنچه شما مشاهده می کنید را ایجاد می کنند، و همینطور چگونگی رفتار سایت شما را تشکیل می دهد.

فایل های ضروری

تنها دو فایل کاملا ضروری در یک قالب وردپرس وجود دارد:

 1. index.php – فایل اصلی قالب
 2. style.css – فایل استایل اصلی

هر چند که ضروری نباشند، ولی شما ممکن است فایل های اضافی دیگری را در پوشه قالب هایتان مشاهده کنید که شامل:

 • فایل های PHP – شامل فایل های قالب
 • فایل های محلی سازی
 • فایل های CSS
 • گرافیک ها
 • جاوا اسکریپت
 • فایل های متنی – معمولا اطلاعات لایسنس، دستورالعمل ها reademe.txt، و یک فایل تغییرات

چه تفاوتی میان قالب و افزونه وجود دارد؟

این معمولیست که ویژگی هایی بین افزونه و قالب پیدا شود که راه آنها را از هم جدا کند. به هر حال، این بهترین شیوه است:

 • یک قالب روش ارائه محتوا را کنترل و مدیریت می کند.
 • یک افزونه برای کنترل رفتار و ویژگی های سایت وردپرس مورد استفاده قرار میگیرد.

هر قالبی که شما ایجاد می کنید باید قابلیت های مهمی به آن اضافه کنید. انجام این کار به این معنی است که هر کاربری تمایل به تغییر قالب (قالب را عوض کند) خودش را داشته باشد، دسترسی به قابلیت را از دست می دهد. برای مثال، ممکن است شما قالبی به همراه ویژگی نمونه کارها ایجاد کنید . کاربران چطور نمونه کار ها را با ویژگی هایی که خودشان می خواهند ایجاد کنند خب وقتی که قالب را تغییر دهند آن را از دست خواهند داد.

با انتقال ویژگی های مهم به افزونه ها، شما امکان طراحی و تغییر در وب سایت خودتان را دارید، در حالی که قابلیت ها و ویژگی ها عینا وجود دارند.

به یاد داشته باشید، برخی از کاربران اغلب قالب خود را تغییر می دهند. افزونه بهترین شیوه برای اطمینان از وجود قابلیت های ضروری وب سایت شما می باشد، حتی اگر تغییرات در طراحی صورت گیرد، از افزونه ها جداست.

قالب های موجود در WordPress.org

یکی از ایمن ترین مکان ها برای دانلود قالب های وردپرس دایرکتوری قالب وردپرس است. تمام قالب ها بررسی شده اند، و برای اطمینان از کیفیت و امنیت دستورالعمل بررسی قالب را دقیقا مطالعه کنید.

آغاز کــار

حالا شما می دانید که قالب چیست و زمان آن رسیده که کار را شروع کنید. اگر شما تا الآن چنین کاری انجام نداده اید بنابراین، شما باید محیط توسعه محلی خودتان را راه اندازی کنید. بعد از آن شما می توانید نمونه هایی از قالب های وردپرسی را بررسی کنید یا، اگر برای شروع صبر زیادی ندارید، برای ایجاد اولین قالب خودتان وارد شوید.

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید