قدرت مکث در سخنرانی از زبان “برایان تریسی”

امروز می خواهم با شما رازی را در مورد سخنرانان حرفه ای در میان بگذارم که افراد کمی از آن با خبر اند، نام این راز، قدرت مکث است. در سخنرانی، هیجان و قدرت گفتار در سکوت هایی می باشد که شما به وجود می آورید. همچنانکه از نکته ای به نکته دیگر می روید و این هنری است که شما می توانید به کمک تمرین، آن را فرا بگیرید.

خیلی از سخنرانان، در برابر حضّار دستپاچه به نظر می رسند و در نتیجه سریع تر صحبت می کنند، با صدای بم تر و بدون مکث، اما زمانی که آرام تر اید، آرام تر صحبت می کنید، مرتباٌ مکث می کنید و نفوذ تُن صدای شما بیشتر و عمیق تر می شود، چه در جایگاه مرد و چه در جایگاه زن هیچ چیز به اندازه مکث تنش را کم نمی کند.

نکته عمومی سخنرانی در قدرت توقف (مکث کردن)

یکی از سریع ترین روش ها برای ساختن اعتماد به نفس این است که وقتی مکث می کنید، توجه دیگران را جلب می کنید و آنها بلافاصله توجه خود را به سمت شما بر میگردانند. هر زمانی که مکث می کنید، سکوت کنید، لبخند بزنید، اینگونه موجب می شوید که آنها دوباره شما و گفته شما را در مرکز توجه قرار دهند. برای مثال، مکث ناگهانی برای حک کردن نکته ای در دهن حضار، استفاده می شود و شما می توانید پیش از گفتن نکته ای مهم، از مکث ناگهانی استفاده کنید و همچنین شما می توانید از مکث ناگهانی بعد از گفتن نکته مهم استفاده کنید تا به مخاطبین این اجازه داده شود اهمیت نکته را دریافت کنند. برای مثال، من میگویم سه نکته کلیدی برای دو برابر کردن درآمد خودتان در شش ماه آینده وجود دارد “مکث” و اگر این سه نکته کلیدی را تمرین کنید هیچ چیز نمی تواند شما را از درآمدی بیشتر از آنچه که تاکنون داشته اید، باز دارد “مکث”!

نوع دیگری از مکث که شما می توانید از آن استفاده کنید مکث “تکمیل جمله” نام دارد. این مکث باید همگانی شود چرا که بسیار قدرتمند است و این برای زمانی است که شما جمله ای میگویید یا نقل قولی را بیان می کنید که همه با آن آشنا هستند و کلمات آن را می دانند اینگونه که: زمانی که نصف جملات یا بیشتر آن را بیان کردید حضار به صورت ذهنی در کامل کردن جمله با شما همراه می شوند و موجب می شود که آنها به صورت دوستانه ای درگیر صحبت های شما شوند و با دقت بیشتری به آنچه بیشتری به آنچه می گویید گوش فرا دهند.

زمانی که شما از تکنیک استفاده می کنید باید عادت کنید که توقف کنید و صبر کنید تا حضار جمله را کامل کنند و شما سپس جمله را کامل می کنید، در نتیجه شما توجه کامل مخاطبین را در اختیار خواهید داشت. مثلا زمانی که از فروش و تجارت در زمان هایی با رقابت بالا صحبت می کنیم می گویم هرگز خودتان را نگران این موضوع نکنید چرا که، اگر جوینده به سمت سختی ها بدود، سختی ها هم خواهد رفت! همه حضار هم برای کامل کردن جمله و ادای کلمه آخر همراه می شوند. لزوماٌ بلند نمی گویند اما در ذهن خود کلمه را تکرار می کنند، پس این تکنیک قدرتمندی برای بکارگیری است.

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید