اصل هشتاد بیست


تو این مطلب ما قصد داریم در مورد اصل 80/20 و اینکه ما چطوری آن را بکار ببریم تا یک خواننده کارآمد تر بشیم بحث کنیم اگر قبل از این با اصل 80/20 آشنا نبودید به ما اجازه بدید تا این مفهوم را به شما معرفی کنیم.

اصل هشتاد بیست

اصل 80/20 گاهی اوقات قاعده پرتو هم نامیده می شود، بعد از اینکه که یک اقتصاد دان ایتالیایی به نام “وید فرودو پردو” در سال 1906 مشاهده کرد 80% زمین در اختیار 20% جمعیت ایتالیا است این اصل به این نام نام گذاری شد و بعد این اصل را با مشاهده پدیده هایی در رویداد های متنوع اجتماعی علمی و اقتصادی گسترش داد.

به عنوان مثال: بسیاری از مؤسسه های تجاری 80% در آمد شون را از 20% مشتریان شون بدست می آورند یا توی زندگی شخصی شما ممکنه 20% لباساتون توی 80% اوقات بپوشید.

اصل 80/20 به این معنی نیست که همیشه 80 به 20 رخ میده بلکه به این معنی که یک عدم تعادل وجود دارد به عنوان مثال 70% درآمد یک شرکت از 13% مشتریان بدست بیاد این هم می تونه یک مثال از اصل 80/20 باشد.

بصورت کلی اصل 80/20 بیان می کنه که تو بسیاری از رویداد ها تقریبا 80% نتایج از 20% عوامل بدست می آید.

چرا این مهم است، به این خاطر که شما می توانید از اصل 80/20 استفاده کنید تا یک خواننده کارآمد تر طوری فکر می کنید 80% اطلاعات کتاب یا بخشتون از 20% مطالب بدست می آید، یا همین جوری فکر کنید چطوری می توانید 20% زمانِتون رو برای بدست آوردن 80% اطلاعات صرف کنید.

اوایل این دوره در مورد پرسه 3 مرحله ای مطالعه بحث کرده ایم ما در طول مطالعه کتاب پیش خوانی و باز بینی تقریبا روی 20% بخش با این امید که 80% اطلاعات بدست بیاریم، تمرکز می کنیم.

مطالعه چند مرحله ای یک مثال از اصل 80/20 مطالعه است، این نکته مهم توی ذهن تون داشته باشید که در بعضی از موقعیت ها ممکنه نیاز نباشه کل متن رو بخونید.

اگر هدف شما این باشد که فقط اطلاعات مهم را بدست بیارین ممکنه فقط به 20% مطالب نیاز داشته باشید بسته به هدف تون این اطلاعات می تونه براتون کافی باشد.

خوب برای اینکه به یک خواننده پر بارتر تبدیل بشید همیشه اصل 80/20 رو توی ذهن تون داشته باشید.

مطالعه کتاب در هر روز


در ادامه به شما یاد می دهیم که چطور مطالبی که دوست دارید رو در زمان کم بخوانید، آیا شما یک قفسه کتاب و مجله دارین که می خواین آنها را بخوانید اگر اینجوری این ویدئو مختص شما ضبط شده است.

مطالعه کتاب در هر روز

شما می توانید یک کتاب را با استفاده از بعضی از مفاهیم که در مطالب ابتدایی بحث کردیم در یک روز به پایان برسانید مخصوصا با تکنیک پیش خوانی و اصل 80/20 استراتژی که راجبش می خواهیم صحبت بکنیم بیشتر در مطالب علمی مفید می باشد، پس مطمئن بشین که این استراتژی برای مطالب تخیلی بکار می بریم.

در اینجا نحوه انجام این کار را توضیح می دهیم در قدم اول مثل یک کتاب کاملاً نو با آن برخورد کنید، پشت، رو و فهرست مطالب کتاب رو بخونید تا یک ایده در مورد آن بدست بیاورید.

در قدم دوم مقدمه و نتیجه گیری هر بخش رو بخونید اگر بصورت واضح برای کتاب مقدمه و نتیجه گیری مشخص شده، سعی کنید دو تا سه پاراگراف اول و دو تا سه پاراگراف آخر هر بخش را بخونید با انجام این کار ما در واقع کل کتاب را پیش خوانی می کنیم و اصل 80/20 رو بکار بگیریم با خواندن قست کوچک از کتاب که کمتر از 20% اطلاعاتی زیاد در حدود 80% بدست بیاورید.

یا همین طور می توان به این موضوع فکر بکنیم که کمتر از 20% به بیشترین اطلاعات ممکن در حدود 80% دست پیدا می کنیم.

برای بسیاری از کتاب های غیر تخیلی پروسه 10 تا 20 دقیقه طول می کشه و حتی اگر یک ذره بیشتر طول بکشه هنوز هم در مقایسه با اطلاعاتی که بدست آوردین زمان کمی صرف کردین، هدف در اینجا بدست آوردن بیشترین اطلاعات در کمترین زمان ممکن است.

واضحه که ما نمی خواهیم کل کتاب رو بخونیم اما می توانیم اما با دنیال کردن این استراتژی مهمترین اطلاعات کتاب رو دریافت کنیم.

برای خواندن مقدمه و نتیجه گیری هر فصل اطلاعات زیادی راجب اون فصل میده، چون مقدمه و نتیجه گیری مفاهیم کلی کتاب را پوشش میده و اگر تصمیم بگیریم کل کتاب را بعدا بخونیم از قبل یک ایده خوب در مورد کتاب داریم و می توانیم کتاب را سریع تر و با فهم بیشتری بخوانیم یا هم ممکنه اطلاعات کافی در مورد موضوع بدست آورده باشیم و دیگر نیازی نباشه کل کتاب رو بخونیم.

بنابراین شما می توانید از این استراتژی پیش خوانی به عنوان یک فیلتر استفاده بکنید و مشخص کنید چه کتاب هایی ارزش خواندن دارند اگر به دنبال یک روش سریع برای پرش از روی کتاب ها هستین از این استراتژی پیش خوانی که بحث کردیم استفاده بکنید.

ببینید می تونید این کار رو روی هر کتاب توی هر روز هفته انجام بدین، شما می توانید این چالش 7 روز رو به عنوان یک تمرین غیر رسمی این مقاله تلقی کنید از امروز شروع کنید و سعی کنید این استراتژی را روی یک کتاب برای یک هفته کامل انجام بدین ممکنه بفهمید این کار خیلی مفید و آن را به عنوان یک عادت روزانه در بیاورید شما از اینکه این همه اطلاعات را در این زمان کم بدست بیارین شگفت زده خواهید شد، اگر تشنه دانش و دوست دار اطلاعات هستید این استراتژی برای شما مفید می باشد.

نکات لازم برای خواندن مقالات خبری


بیاین درباره خواندن مقاله های خبری صحبت بکنیم مقاله های خبری که شما بصورت روزانه می خوانید یک ساختاری دارد که اگر ساختار این مقاله ها را بفهمین می توانید آنها را موثر تر بخوانید.

نکات لازم برای خواندن مقالات خبری

بیشتر مقالات خبری با ساختاری تحت عنوان هرم یا مثلث وارونه شکل شناخته می شن یعنی اکثر اطلاعات مهم در بالای صفحه قرار دارند در واقع مقاله با این اولویت نوشتن مقالات با اهمیت تر به اطلاعات کم اهمیت تر روشی است که خبرنگاران و روزنامه نگاران موقع ایجاد مقاله های خبری استفاده می کنند.

چه کسی، چه چیزی، کجا، چه موقع و چه گونه همه این ها تو پاراگراف های اولیه ظاهر می شوند در حالی که اطلاعات کم اهمیت در وسط و انتهای مقاله ظاهر می شوند.

حالا که این مطلب را فهمیدید بیاین بعضی از استراتژی ها رو مرور کنیم که برای خواندن سریع روزنامه ها بکار میرن اگر شما فقط می خواین یک ایده کلی از آنجا در اخبار آمد رو بدست بیارین به آسانی می توانین دو تا سه پاراگراف را اول یک مقاله رو بخونین و بیشترین اطلاعات را یعنی در حدود 80% رو داشته باشین ببینید چگونه این بازتابی از اصل 80/20 است که در اول صفحه بحث شو کردیم.

فقط با خواندن پاراگراف ها کمی در حدود 20% از ابتدای یک مقاله شما می توانید 80% اطلاعات را بدست بیاورید بیاین فرض کنید می خواین کل روزنامه رو بخوانید اما می فهمید همه مقاله های اون برانون جذاب نیست اگر یک روزنامه چاپی را می خوانین برای مقاله های چاپ شده هم پیشنهاد می کنم سه پاراگراف اول مقاله رو بخونین و بعدش تصمیم بگیرید که آیا می خواهید آن را بعدا بخوانید یا نه اگر جواب یله بود روی عنوان آن یک دایره بکشین و به مقاله بعد بروید و پروسه خوندن سه پاراگراف اول رو تکرار کنید اگر بعد از خواندن سه پاراگراف اول مقاله برای شما جذاب نبود روی اون یک خط بکشید و به مقاله بعدی بروید ممکن روی بعضی از مقاله ها فقط با دیدن عنوان روی اون خط بکشید اگر عنوان برای شما جذاب نبود لازم نیست خودتان را به زحمت بندازید و سه پاراگراف اولش را بخوانید.

ببینید ما چیکار می کنیم ما روزنامه را فیلتر می کنیم سعی می کنیم اطلاعاتی که بالاترین جذابیت را دارد معین کنیم هر وقت زمان لازم برای خواندن کل مقاله ها رو داشتیم بر گردیم و آن ها را بخوانیم ولی با این پیش خوانی ساده یعنی خواندن سه پارگراف اول هر مقاله شروع کنیم زمانی که تصمیم گرفتیم مقاله رو بعدا بخوانید نسبت به وقتِ تون سخت گیر باشید شما فقط 24 ساعت توی هر روز زمان دارید و هیچ چیز ارزش وقتِ تون را نداره نسبت به زمانی که برای بعد ذخیره می کنید واقع بین باشید.

شما باید طوری از بخش روز را برای خواندن همه مقالات اختصاص بدید که لیست مطالعه تون شما را آشفته و دست پاچه نکنه، مهم ترین چیزی که از این مطلب یاد می گیرید که مقاله های خبری با ساختار یک ذره متفاوت تری از مطالب دیگر نوشته می شوند.

اطلاعات با ساختار مشابه هرم یا مثلث وارونه اولویت بندی می شوند سر مقاله یا بخش نظرات در روزنامه ها وجود دارد یک ساختار متفاوتی دارند، سرمقاله روزنامه ها ساختار مثلثی وارونه رو ندارند آنها با ساختار مقدمه و نتیجه گیری نوشته می شوند، همچنین توجه داشته باشید که بعضی از مقاله های خبری هم همین ساختار را دارند به عنوان مثال ژورنال اورستید یک روزنامه است که ساختار هرمی یا مثلث وارونه را دارد در حالی که اکونومیست یک هفته نامه است که مقاله هاش حاوی مقدمه و نتیجه گیری می باشد.

چطوری می شود این مقاله ها رو از هم تشخیص بدیم، به اندازه پاراگراف ها نگاه کنید اگر بیشتر پاراگراف ها کوتاه اند به این معنی است که هر پاراگراف کمتر از سه جمله دارد احتمالا شما مقاله خبری رو می خونین که با ساختار مثلثی وارونه نوشته شده باشد.

اگر پاراگراف تون بیشتر از سه جمله دارند به این معنی است که مطلب بیشتری برای خواندن دارند و احتمالا مقاله مقدمه و نتیجه گیری دارد این پاراگراف ها حاوی ایده اصلی مقاله هستند که در جملات اول و جزئیات در ادامه مطرح می شن، توانایی تشخیص اخبار از انواع دیگر اطلاعات بسیار مهم است شما با استفاده از این دانش می توانید اخبار را سریع تر و مؤثر تر بخوانید.

نکات لازم برای خواندن مقالات مجله ای


مقالات مجله ای باعث استفاده از پروسه مطالعه چند مرحله ای که در ابتدای این مقاله بحث شد می شود که بطور موثر تری خوانده می شوند پروسه مطالعه چند مرحله ای یک پروسه 3 مرحله ای که شامل بازبینی، تجزیه و خواندن می باشد.

نکات لازم برای خواندن مقالات مجله

بیاید در مورد بکارگیری این پروسه روی مقاله و مجله صحبت کنیم، توی مرحله اول در پیش خوانی تان مقدمه و نتیجه گیری مقاله رو بخوانید. اگر مقاله تان کوتاه است فرض کنید 10 پاراگراف برای سادگی اولین و آخرین پاراگراف مقاله را بخوانید در مرحله دوم که بازبینی، همه سر فصل ها و جملات اول پاراگراف های مقاله رو می خوانید جمله اول پاراگراف معمولا جمله سر فصل یا ایده اصلی است.

با خواندن این نکات اصلی و سر فصل ها یک فهم قوی در مورد مقاله بدست می آورید در این مرحله تصمیم می گیریم این مقاله ارزش خواندن دارد یا نه، همیشه از هدف خواندن آگاه باشید اگر فقط می خواهید کُلیّت مقاله را بدانید ارزش نداره که همش رو بخوانید. اگر فکر می کنید مقاله ارزش خواندن داره وارد مرحله سوم می شیم و کل مقاله رو می خوانیم شما می توانید مقاله رو با سرعت بیشتر از سرعت معمول بخوانید بخاطر اینکه شما از قبل می دانید اون در چه مورد و فهم درکِتان بایستی قوی تر بشه بخاطر اینکه شما می دانید چی در انتظارتان است و همین طور یک سطح بالایی از حافظ رو در اختیار دارید. بخاطر اینکه پروسه مطالعه شما شامل سه مرحله می باشد و این نوع تکرار به شما کمک می کند تا مطلب را بطور مؤثرتری به یاد بیاورید.

این نحوۀ بکارگیری پروسه مطالعه چند مرحله ای روی یک مقاله بود اما در اینجا به روش دیگه ای برای بکارگیری این پروسه برای خواندن مقاله های متعدد یا کل مجله اشاره می کند سعی کنید ابتدا همه مقالات پیش بینی و باز بینی کنید و تصمیم بگیرید کدام مقاله ها ارزش خواندن دارند و آنهایی که ارزش خواندن را ندارند رد کنید.

برای اینکه کار آمدی تون بیشتر بکنید یک محدوده زمانی تعیین کنید به عنوان مثال وقتی من مشغول یک هفته نامه اقتصادی هستم 15 دقیقه ای برای پیش خوانی و بازبینی مقاله ها در نظر می گیرم بعدش اگر خواستم اونا رو بخونم یک دایره دورش می کشم در غیر این صورت روش خط می کشم و البته گاهی اوقات اگر عنوان مقاله برام جذاب نبود روی عنوانش خط می کشم.

ضرب الاجل 15 دقیقه ای تنها برای پیش خوانی و بازبینی کل مجله است و مقاله های جذاب تر رو بعدا در طول روز و در هر زمانی که وقت داشتید خواهید خواند.

اما با توجه به تنظیم یک محدوده زمانی شما خودتان را مجبور به تمرکز می کنید می توانید ضرب الاجل هاتون رو با قالب هایی که برای مطالب خودتان مناسب تعیین کنید اما بهتون پیشنهاد می کنم حتما اونا رو برای مطالبی که بصورت مداوم و روزانه یا هفتگی می خوانید تعیین کنید.

نکات لازم برای خواندن کتاب های درسی و مطالب فنی و تخصصی


نکات لازم برای خواندن کتاب های درسی و مطالب فنی و تخصصی

قبلا در مورد پروسه های 3 مرحله ای و اینکه چجوری پروسه به شما کمک می کند تا سریع تر به همراه فهم و درک عالی بخوانید بحث کرده ایم تو این درس ما در مورد نحوۀ بکار گیری این پروسه روی بخش های کتاب درسی و انواع دیگر مطالب تخصصی بحث خواهیم کرد اول خلاصه ای از این پروسه بیان می کنیم پروسه مطالعه چند مرحله ای 3 مرحله دارد پیش خوانی، بازبینی و خواندن در طول پیش خوانی ما فقط اطلاعات کلی را می خوایم که با خواندن مقدمه و نتیجه گیری مطلب این کار صورت می گیرد بازبینی مرحله ای که دنبال نکات و مفاهیم اصلی بحث شده است.

در مرحله خواندن هر چیز دیگری برای بدست آوردن بیشترین جزئیات متن لازم است بدست می آوریم، دقت کنید چطوری ما تو هر مرحله از این پروسه تخصصی تر می شیم به نظر می رسد مغز ما دوست دارد اطلاعات را از عمومی به تخصصی پردازش بکند اگر شما با جزئیات شروع کنید و بعدش سعی کنید اطلاعات عمومی تر را بدست بیارید کارتان مشکل تر می شود.

تا به حال شده وفتی که تو جزئیات گیر کردین یک اصطلاح رو بشنوین و بینش تون رو نسبت به کلیات از دست بدین، این دقیقا همان چیزی که وقتی مطلب علمی رو از اول تا آخر می خوانید رُخ می دهد.

از طریق پروسه خواندن چند مرحله ای ما از کلیات و جزئیات می ریم و تیکه های منتخب هر قسمت را تو زمان های متفاوت می خوانیم.

بیاین در مورد راه های جزئی تری صحبت بکنیم که می تونیم آن را توی بخش های کتاب درسی یا سایر مطالب تخصصی بکار ببریم.

در قرم اول پیش خوانی: شما می خواهید دنبال مقدمه و نتیجه گیری بگردید تو اکثر کتاب های درسی خیلی راحت پیدا می شود قسمت اول هر فصل مقدمه اش می باشد که ممکنه شما اهداف را ببینید اگر شما مقدمه واضحی را ندیدین فقط چند پاراگراف اول را بخوانید، بسته با اندازه مطلب مقدمه می تونه یک پاراگراف یا 2 تا 3 پاراگراف باشد. به هر حال چیزی های را بخوانید که شما را از مقدمه با مطلب اصلی برسند.

حالا ما نیاز داریم که به دنبال نتیجه گیری بگردیم ادامه بدیم تا به آخر فصل برسیم، به نتیجه گیری یا خلاصه اگر نتیجه گیری بصورت واضح بیان شده می توانید چند پارگراف آخر را بخوانید ما به دنبال یک نتیجه گیری هستیم که اطلاعات مهم فصل را به سادگی خلاصه می کند توجه داشته باشید که همیشه این خلاصه عالی رو پیدا نمی کنید.

بعضی وقت ها ممکنه به اطلاعاتی بر بخورید که بدون هیچ نتیجه گیری تمام می شن اگر متوجه بشین مطالبتون هیچ خلاصی نداره می تونید از این قسمت رد بشین و در قسمت پیش خوانی مقدمه رو بخوانید در اکثر مطالب علمی احتمال داره که یک خلاصه رو تو آخر فصل بخوانید حالا بعد از اینکه ما مقدمه و نتیجه گیری رو خواندیم بیایم به مرحله دوم یعنی باز بینی بریم می خوایم که نکات مهم و مفاهیم مهم تر رو بدست بیاریم اکثر اطلاعات تخصصی کتاب های درسی یک ساختاری برای این موضوع دارند برای مثال اگر فصل شما سرفصل یا زیر فصل و یا کلمات برجسته دارند شما می توانید تو این مرحله فقط آنها را بخوانید اگر نمودار یا دیکرام دارید نیازی نیست که همشو بطور کامل بخوانید چون اینکار رو بطور مرحله ای بعدی انجام می دهید.

فقط عناوین این نمودارها و بیوگرام ها را انجام بدهید، اگر مطلب شما زیر فصل است فقط جمله اول هر پاراگراف را بخوانید بنظر می رسد جلمه اول ایده اصلی باشد خیلی راحت شما می توانید با خواندن جمله اول هر پاراگراف به ایده اصلی برسید بعد از تمام کردن دو مرحله اول در مورد چیزهایی که خواندید فکر کنید ما تو مرحله اول مقدمه و نتیجه گیری رو خواندیم تو مرحله دوم هم مهم ترین مفاهیم را خواندیم.

حالا آماده ایم به جزئیات ریز برسیم توی مرحله سوم باید به نسبت حالت بدون پیش خوانی و بازبینی مطلب از اول تا آخر بخوانیم سریع تر باشیم.

همچنین می بینید که نیازی نیست مرتب به عقب بردگردیم چون می دانید چی در انتظارتون می باشد با اینکه این مطالب تخصصی باید سریع تر از حالت عادی آنها را بخوانید برای یک فرد میانیگن سرعت خواندن یک متن خیلی تخصصی در یک دوره طولانی تر 150 کلمه در دقیقه است اکر شما یه همچنین مطلب تخصصی به سرعت 250 کلمه در دقیقه بخوانید سرعت شما دو برابر سرعت شما متوسط خواندن یک متن تخصصی می باشد.

با اجرای پروسه خواندن چند مرحله ای و تمرین های بیان شده توی این دوره شما قادر خواهید بود تا به سرعت دو تا چند برابر به سرعت معمول برسید حالا بهترین زمان برای تمرین چیزی هایی که گفته ایم پروسه خواندن چند مرحله ای برای بعضی از مطالب تخصصی که داریم تمرین می کنیم.

احتمالا خواهید دید این پروسه به شما کمک می کند تا زمان زیادی رو صرفه جویی کنید.

نحوه خواندن مطالبی که حاوی چارت، نمودار و فرمول هستند


نحوه خواندن مطالبی که حاوی چارت، نمودار و فرمول هستند

در ادامه قصد داریم در این مورد بحث کنیم که چطوری مطالبی که شامل نمودار، دیاگرام و فرمول هستند را بخوانیم، تو این جور مطالب نیاز است یک چیز رو آنلاین کنیم اول از همه در مورد این که چه تعداد افراد توی این موقعیت قرار می گیرند فکر کنید آنها مشغول خواندن مطالبشون هستند و توی بعضی جاها با یه عبارتی روبه رو می شوند که یک چیزی شبیه اینو نوشته شما به شک دو و چهار بر گردید. سپس شما به خواندن پاراگراف و صفحه ادامه میدن و در نهایت آنها خواندنِشون را متوقف می کنند تا تصویر دو و چهار را آنلایز بکنند.

آیا شده که تا به حال به یک دیاگرام نگاه بکنید و تو فهمیدن اون مشکل داشته باشید ممکنه با این دلیل باشه که خیلی پیچیده است به هر حال ما نیاز داریم راهی برای فهمیدن آن داشته باشیم.

ما چه موقع باید به دیاگرام نگاه بکنیم؟ در انتهای پاراگراف و در انتهای صفحه چه موقع با آن مواجه می شویم؟

وقتی به متنی رسیدن شما را به یک دیاگرام یا نمودار ارجاع داد بود یک نگاه مختصری بهش بندازید تا یک درک اولیه پیدا کنید.

سپس جمله بعدی رو بخوانید که ممکنه یک چیزی شبیه این رو نوشته باشد، ارتباط بین فلان چیزی و فلان چیزی را نشان می دهد توی این لحظه شما بایستی خواندن را متوقف کنید و دیاگرام را چک کنید و ببینید آیا می توانید این اطلاعات را به صورت تصویری تایید کنید وقتی اون رو بصورت تصویری تایید کردین جمله بعدی رو بخوانید که ممکن نوشته باشه + مثلا شکل بعدی فلان چیزی رو نشان می دهد دوباره بعد از خواندن این جمله خواندن رو متوقف کنید و دیاگرام را چک بکنید تا ببینید آیا اون درست است می بینید که چجوری بین خواندن چک کردن دیاگرام جا به جا می شوید این روش ممکنه پرتلاطم بنظر برسد اما برای افزایش فهم تون موقع سرکار داشتن با نمودار ها و دیاگرام ها بسیار مهم است.

آیا این اصطلاح رو شنیدین که یک تصویر ارزش هزاران کلمه رو دارد هر زمانی که شما بتوانید اطلاعات را بصورت تصویری از طریق یک دیاگرام تایید کنید به شدت به فهم تون افزوده می شود.

این یک روش مهم برای ارتقاع فهم تون موقع سر و کار داشتن با نمودارها و دیاگرام ها است.

بیشتر تکنیک هایی که تو این مقاله بحث کردیم میتواند برای خواندن از روی تبلت بکار گرفته باشه اما بعضی موقعیت ها هم وجود داره که نیاز دارید تنظیمات رو برای صفحات لمسی مثل آیپد یا کیندل تاچ انجام بدید.

در اوایل این مقاله به شما نحوه استفاده از دستگاه تون به عنوان راهنما صحبت کردیم که به شما کمک می کرد بهتر تمرکز کنید ایجوری سرعت خواندن تون بهبود میداد البته واضحه که روی تبلت اینکار اعصاب خورد کن می باشد بنابراین به جای استفاده از دست تون می توانید با استفاده از سر یک خودکار چشم هاتون راحت راهنمایی کنید فقط نرمی و آرامی در عرض صفحه بکشید تا روی تبلت خش نیفته، این می توند جایگزین خوبی باشد اما اگر خودکار نداشته باشین یا براتون عملی نباشه تا از یک خودکار استفاده بکنید چی می شود.

می توانید از یک تکنیک تند خوانی که از نقاطی برای خیره شدناستفاده می کنند رو بکار بگیرید در اینجا ما به شما می گیم چجوری این تکنیک کار می کند شما دو یا سه نقطه برای خیره شدن روی خط انتخاب می کنید و چشم هاتون روی این نقاط متمرکز می کنید تا گروهی از کلمات را تو یک لحظه بخوانید.

به عنوان مثال اگر خطوط تا حدی کوتاه مثلا فرض کنید 7 تا 10 کلمه توی هر خط داشته باشین کافی که دو نقطه برای خیره شدن داشته باشین یکی در نیمه اول خط و دیگری در نیمه دوم خط نقطه خیره شدن اول تون بایستی در حدود 3 یا 4 کلمه و نقطه خیره شدن دوم تون هم بایستی در حدود 3 یا 4 کلمه داشته باشد.

چشم هاتون روی این نقاط فرضی خیره می شوند و از یک نقطه به نقطه بعدی میرین اگر خطوط تان طولانی ترن فرض کنید 10 یا بیشتر از 10 کلمه بر خط هستند.

شما باید به 3 نقطه توجه کنید یکی در ابتدای خط یکی در وسط و یکی هم در انتهای خط، در هنگامی با روش نقاط خیرگی می خوانید به چشم هاتون آموزش میدین تا گروهی از کلمات را بخوانند و بتوانند سرعت خواندن تون رو بدون استفاده از دست تون به عنوان راهنما افزایش می دید.

این تکنیک در واقع برای تبلت های مثل آیپد و کیندل تاچ واقعاً مفید است اگر یکی ار آنها را دارین این روش رو امتحان کنید تا ببینید چطوری کار می کند.

نتیجه گیری کلی از این مقاله


نتیجه گیری کلی از این دوره

خب در پایان کار مقاله باید چکار بکنیم اول از همه بخاطر تمام کردن این مقاله به شما تبریک میگوییم اکثر افراد کاری رو شروع می کنند ولی به پایان نمی رسانند بنابراین اگر شما به این نقطه رسیدید از خیلی از افراد جلو زدید مهم ترین کاری که شما از این جا به بعد باید انجام بدید، به کار گرفتن تکنیک های مطالعه ای که توی این دوره بحث شد اگر شما در تلاش هستید که به سرعت خواندن بهینه تون برسین به مرور تمرین های تند خوانی که برای بهبود سرعت مطالعه تون پوشش دادیم رو انجام بدید.

یکی از مهم ترین مفاهیم که توی این دوره مطرح شد پروسه مطالعه چند مرحله ای بود این یک پروسه 3 مرحله ای که شامل پیش خوانی، بازبینی و خواندن مطلب است، این پروسه چند مرحله ای 3 حوزه مطالعه که بسیار مهم است رو بهم پیوند می زند، سرعت، فهم و حافظه مون

این تکنیک رو بکار بگیرین تا اطلاعات تون رو بصورت موثرتری بدست بیارین امیدواریم این مقاله برای تمامی مسائل که می خواین بخوانید کمک تون بکند.

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید