ساخت سیستم پیام‌ رسان سفارشی وردپرس، قسمت 2

فرایند ساختن سیستم پیام سفارشی هوک ها در وردپرس (اضافه شدن یک گزینه با عملکرد تعریف شده به تنظیمات وردپرس ) به ما امکان استفاده بهینه و سریع از رابط های برنامه کاربردی (API) برای کنترل بیشتر داشبورد وردپرس را ارائه می دهد. قسمت قبلی آموزش : ما نحوه ایجاد هوک یا گزینه با عملکرد […]

فرایند ساختن سیستم پیام سفارشی هوک ها در وردپرس (اضافه شدن یک گزینه با عملکرد تعریف شده به تنظیمات وردپرس ) به ما امکان استفاده بهینه و سریع از رابط های برنامه کاربردی (API) برای کنترل بیشتر داشبورد وردپرس را ارائه می دهد.

قسمت قبلی آموزش :

ما نحوه ایجاد هوک یا گزینه با عملکرد تعریف شده در صفحات سفارشی مدیریت را بررسی کردیم . امکان اجرای یک سیستمی نیز وجود دارد که به ما اجازه میدهد که با برنامه نویسی پیام های سفارشی نوع و زمان و مکان نمایش آنها را در صفحه مدیریت طبق برنامه تنظیم کنیم .

چند پیش نیاز وجود دارد شما قبل از آغاز روند سفارشی سازی باید مراحل زیر را انجام دهید .

قبل از شروع به کار

 • مقاله ی قبلی را به خوبی بررسی کنید و یک خروجی برای خودتان دریافت کنید .
 • برنامه های توصیه شده : 5.6.28 PHP 5.6.25 ، MySQL
 • Apache یا Nginx را نصب کنید .
 • wordpress4.6.1 را راه اندازی کنید .
 • وایرایشگر یا lde (محیط برنامه نویسی) مورد علاقه خودتان را آماده داشته باشید .

همین طور می توانید از MAMP کمک بگیرید .

بررسی کردن هدف و راهکارهای پیش رو در این مقاله

نگاه و بررسی هدف های این آموزش :

 1. در این آموزش، ما قصد داریم پیش زمینه هایی از افزونه و آنچه که نیاز داریم را معرفی می کنیم .
 2. در مرحله بعدی ، با افزودن یک صفحه مدیریت وردپرس همین طور از هوک و کابردهای تاثیر گذار آن استفاده می کنیم .
 3. در این آموزش ، اجرای تنظیمات مسنجر با اضافه کردن پشتیبانی برای خطاها و پیام های موفقیت و همچنین پوشش برخی از نقاط در امنیت شروع میکنیم .
 4. در نهایت با قرار دادن افزونه نهایی جهت دانلود کردن ، آموزش را به پایان خواهیم رساند .

افزودن یک صفحه ی مدیریت پایه و راه اندازی یک هوک سفارشی که به ما اجازه خواهد داد از پیام رسان به خوبی استفاده کنیم .

برگشت به کار

راه اندازی افزونه با رفتن به قسمت Settings و با فعال کردن Tuts+ Custom Message Example یک صفحه مدیریت عمومی را نمایش می دهد .

برای انجام این مورد ما به معرفی موارد زیر نیاز داریم :

 1. یک hook تعریف می کنیم
 2. تابعی که با آن hook ثبت می شود را تعیین میکنیم
 3. نمایش چیزی، درستی عملکرد تابع مشخص شود

تعریف یک hook سفارشی

تعریف یک هوک سفارشی را برای به وجود آوردن صدا و نشان دادن درستی کار انجام می دهیم . بسیاری از ما با شیوه فراخوانی توابع add_action و add_action آشنا هستیم ولی چگونه می توانیم این توابع را جهت احضار دیدن هوک های خود مان بکار ببریم ؟

ساده است :  ما do-action را بکار برده و با عمل های دیگر در  wordpress انجام می دهیم ، برای مثال با به کار بردن توابع بالا درست زیر تگ h1 ،  اجازه بدهید مورد زیر را انجام بدهیم :

اکنون ما باید یک تابعی ثبت کنیم که هر گاه آن هوک احضار شود فعال شود هر چند قبل ازاین که آن را انجام بدهیم ما می خواهیم از عملکرد do-action روی صفحه مطمئن شویم در واقع آن تغییراتی که بر روی صفحه انجام می دهد .

آنچه در مورد سند توسعه دهنده درباره ی do-action بیان می شود :

این تابع در واقع همه توابع وابسته به اکشن هوک tag$ را فراخوانی می کند . ایجاد اکشن های (عملکرد ها) جدید هوک فقط توسط احضار این تابع با تعیین نام هوک جدید با استفاده از پارمتر tag$ وجود دارد .

اگر تعریف واضح نیست شاید اجرای عملی آن به شما کمک زیادی کند . بنابراین اجازه بدهید اکنون نگاهی به آن داشته باشیم .

2. ثبت یک تابع

دقیقا مانند آنچه ما با هر نوع تابع دیگری انجام دادیم نیاز داریم یک تابعی را ثبت کنیم که وقتی هوک tutsplus_settenge_messagas ما فعال شود درستی عملکرد تابع مشخص شود . ولی چون ما با برنامه نویسی شئ گرا کار می کنیم و نیاز به طراحی یک کلاسی داریم که این تابع را تعریف می کند .

این در جایی است که تنظیمات اختصاصی پیام رسان را برای اولین بار ارائه دادیم در قدم بعدی ما هوک اختصاصی مان را بکار خواهیم برد و چیزی را در صفحه ارائه خواهیم داد .

از اینجا فایل class_settings_messenger.php رابه شاخه admin در plugin خودتان اضافه کنید (تمامی این ها برای دانلود در ذسترس خواهد بود ).

بیاد داشته باشید که ما فضاهای اسم یا خود بار گذارها را در این آموزش بکار نمی بریم . دقت کنید ما کدی را برای روش init بطور موقتی ارائه خواهیم داد.

حال به فایل خود راه انداز افزونه برگردید tutsplus_custom_message.php و کد زیر را به تابع اصلی اضافه کنید :

اکنون اجازه بدهید تابع init را از settings_messenger دوباره احضار کرده و آن را به اکشن سفارشی مان وصل کنیم .

در کد بالا دقت کنید ، اولین آرگومانی (نشانوندی)  که ما به add _ action انتقال می دهیم نام هوک اختصاصی مان است . دومین روشی خواهد بود که پیغامی را روی صفحه مدیریت ارائه خواهد داد . ما اکنون هنوز آن را ننوشته ایم (بنایراین اگر شما سعی کنید این برنامه (کد) را اجرا کنید با Error مواجه می شوید) .

در ادامه مطلب شکل صحیح کد را خواهید دید .