wordpress با api قابلیت های فراوانی ارائه می دهد . برای مثال اگر شما بخواهید صفحات مدیریت را فقط با تاکید گزینه ها انتخاب هایی را به کاربر ارائه دهید ، می توانید آن را با استفاده از setting API انجام دهید .

مزایای زیادی در انتخاب این API های خاص وجود دارد . بعضی از آنها شامل موارد زیر می شود :

 • پاکسازی و اعتبار سنجی (sanitization and validation)
 • آیتم های سفارشی منو
 • معرفی ساده و آسان صفحات مدیریت
 • پیام رسانی خودکار موفقیت یا شکست
 • و …

ما به دنبال نحوه ایجاد صفحات سفارشی مدیریت هستیم ، همین طور امکان اجرای یک سیستمی وجود دارد که به ما اجازه می دهد پیغام های سفارشی خودمان را ایجاد کنیم، قصد داریم یک افزونه را جهت نشان دادن مفاهیم ایجاد کنیم، می خواهیم hook های اختصاصی را با وردپرس ثبت کنیم و همچنین نحوه اجرای آن ها را نیز مورد توجه قرار بدهیم .

 

آنچه را که شما برای این سری نیاز خواهید داشت

 1. تهیه یک فهرستی از نرم افزار هایی که شما برای شروع لازم خواهید داشت.
 2. تهیه یک نقشه راه که در آن به پیش می رویم تا اینکه بتوانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید با آن سری پیش بروید یا نه.

 

محیط توسعه شما

به طور کلی این آن چیزی است که شما جهت شروع پروژه ای که ما قصد ساختن آن را داریم نیاز دارید .

 • php 5.6.25
 • mysql 5.6.28
 • آپاچی (apache) ( یا nginx اگر با آن راحتید )
 • 4.7.3 word press
 • ویرایشگر مورد علاقه شما یا IDE

اگر شما درباره نحوه هماهنگی همه اینها کنجکاو هستید توصیه می کنیم این دوره را مطالعه کنید .

ما معمولا یک فقره نرم افزار را از لحاظ برتری آن بر بقیه توصیه نمی کنیم زیرا انتخاب ها و گزینه های فراوانی وجود دارند ولی اگر شما با هر کدام از این ها آشنا نیستید ما نسخه رایگان MAMP را توصیه می کنیم . آن با مک و ویندوز سازگار است بنابراین باید با بسیاری از تنظیمات کامپیوتری شما سازگار باشد . استفاده و شروع کار با آن آسان است و هرچیزی را که شما برای نصب لازم دارید فراهم می کند .

 

نقشه راه ما

با آنچه گفته شد تفکیک آزمایشی این سری آموزشی از این قرار است :

 1. در این آموزش ، ما قصد داریم حداقل بستر برای ایجاد افزونه و آنچه برای شروع نیاز داریم آماده کنیم .
 2. در بخش دوم ، ما قصد داریم افزونه را با افزودن یک صفحه مدیریت وودپرس خیلی اساسی قدری تقویت کنیم . همینطور هوک های سفارشی که بکار خواهیم برد را فراخوانی و آن را روی سمت سرور ( سرویس دهنده ) وصل خواهیم کرد و اقدامات اولیه را برای تنظیمات پیام رسان آماده خواهیم کرد .
 3. در آموزش بعدی ، ما اجرای تنظیمات پیام رسان را با افزودن پشتیبانی برای پیغام های موفقیت و خطا ها و نیز با پوشش دادن نکاتی در مورد امنیت شروع خواهیم کرد .
 4. در نهایت با ترکیب همه، این کار ها را به پایان خواهیم رساند ، مشاهده عملکرد آن و همین طور افزونه نهایی را جهت دانلود کردن قرار می دهیم .

دقت کنید که هر آموزش شامل کد های اصلی برای دانلود شما وجود خواهند داشت ، آنها ممکن است مستندات یا یادداشت های دیگر را شامل نشوند . در آخر این آن چیزی است که در مورد آموزش به آن مربوط می شود ولی نسخه نهایی که آماده می شود دقیقا شامل آن خواد بود .

 

شروع پلاگین

اکنون می دانیم که برای plugin مان به موارد زیر نیاز داریم :

 • یک صفحه ابتدایی برای مدیریت
 • یک آیتم منو که ما را به صفحه مدیریت ببرد
 • یک فایل خود راه انداز جهت اجرای افزونه

بنابراین اجازه بدهید همه اینها را جمع آوری کرده و به کار ببریم.

آیتم منو

اولین چیزی که می خواهیم انجام بدهیم معرفی عاملیتی (کار آمدی) است که یک آیتم منوی فرعی را به Options Menu در منوی پیمایش Navigation Menu مدیریت وردپرس اضافه خواهد کرد .

برای انجام این به دو کلاس و یک فایل نیاز داریم : یک کلاس که منوی فرعی و کلاس دیگر صفحه منوی فرعی و فایل محتوای صفحه را نشان خواهد داد .

قبل از انجام این کار ما ساختار دایرکتوری زیر را توصیه می کنیم :

ساخت سیستم پیام‌ رسان اختصاصی وردپرس
ساخت سیستم پیام‌ رسان اختصاصی وردپرس

این بدان معنی است که شاخه (دایرکتوری ) ( admin ) یک زیر شاخه views خواهد داشت .

شاخه دایرکتوری admin دارای زیر دایرکتوری views است ، دایرکتوری admin دارای class _ submenu.php و class _ submenu_page.php است . ما درباره صفحه مدیریت در بخش بعدی صحبت خواهیم کرد .

اول اجازه بدهید هر کدام از این فایل ها را به طور جدا بررسی کنیم .

 

class _ submenu.php

این کلاس برای افزودن آیتم منو به صفحه گزینه ها option page مسئول است .

اگر شما the API call را در codex را مطالعه کرده باشید ، خواهید دید که این یک آیتم منو در منوی tools menu معرفی کرده است ، که از طریق “Tuts+Custom Message” قابل دسترسی خواهد بود این یک عنوان در آن منو است تا ما روی آن کلیک کرده و صفحه تنظیمات خود را ببینیم .

همچنین دقت کنید که یک روش init وجود دارد . این تابع ، add_options_page را با هوک admin_menu ثبت می شود (و نمایش داده میشود).

در مرحله دوم این منو از طریق هر منویی با قابلیت manage_options برای همه قابل دسترسی است و روش رندر در submenu_page که متعلق به آن است فراخوانی می کند .

مشکل ؟ هیچ صفحه ای زیر منو وجود ندارد . بنابراین اجازه بدهید آن کلاس را اکنون ایجاد کنیم .

 

class_submenu_page.php

برنامه برای این کلاس در زیر آمده است :

کلاس submenu_page واضح و ساده است . تمام آنچه را که انجام میدهد نمایش داده صفحه settinge.php است که ما مرور خواهیم کرد .

دقت کنید که همه صفحات زیر منو اینقدر ساده نخواهند بود بلکه پیچیدگی plugin ما هنوز از این به بعد است . ما آن ها را در یک پست آینده خواهیم دید .

 

صفحه مدیریت Administration page

درست همچنان که submenu_page ساده بود ، صفحه تنظیمات setting page هم ساده است . در واقع اگر شما با اساس نشانه گذاری آشنا باشید ، درک دقیق آنچه روی می دهد برای شما ساده می باشد :

به طور خلاصه یک پیغام را در وردپرس نمایش می دهد ، ما قصد نداریم که این صفحه را برای همه کارهایمان استفاده کنیم به جز نمایش پیام های سفارشی، در آخر این آن چیزی است که انجام خواهیم داد .

 

3. متحرک ساختن آن

در این مرحله ما آماده ایم تا فایل بوت استرب خود را راه اندازی کرده و برای به حرکت در آوردن پلاگین نصب کنیم . فایل خود راه انداز اصلی این است :

 

به توصیه بالای حلقه foreach توجه کنید با وجود اینکه ما بارگذاری اتوماتیک را در یک سری قبلی پوشش داده ایم ، نمی خواهیم فرض کنیم که هر کسی تمامی سری را که زمینه این سری خاص بوده مطالعه کرده است .

وقتی که به اینجا رسیدید ، شما باید قادر باشید با حساب کاربری وردپرس خودتان ارتباط برقرار کرده ، plugin را فعال کرده و صفحه نمایش زیر را ببینید :

ساخت سیستم پیام‌ رسان اختصاصی وردپرس
ساخت سیستم پیام‌ رسان اختصاصی وردپرس

اگر نه تمامی کد های خودتان را دوباره کنترل و چک کنید اطمینان حاصل کنید که کدها را درست همان طور که گفته شده نوشته اید .

چندین بار امتحان کنید برنامه نویسی می تواند گاهی اوقات یک عمل ناامید کننده ای باشد ، به ویژه وقتی شما الساعه شروع می کنید .

 

نتیجه گیری

اگر شما قسمت اعظم کار ما را تا این مرحله دنبال کرده باشید ، خیلی از این ها ممکن است برای شما آشنا به نظر برسد . خوشحال می شویم که با ما کار کنید.

تا آموزش بعدی ، برنامه کد را مطالعه و فایل ها را دانلود کرده و ببینید این چگونه روی ماشین محلی شما اجرا می شود . در بخش بعدی ، دقیقا از همان جایی که تمام کرده ایم شروع خواهیم کرد .

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید