روند تولید محتوا

روند تولید محتوا

در این مطلب ما به شما روند نوشتن را ارائه می­دهیم. با این وجود مهم است که متوجه شوید که نوشتن مناسب به زمان زیادی نیاز دارد. برای نوشتن یک محتوا خوب و قابل خواندن، باید سه مرحله را دنبال کنید:

مرحله 1: آماده سازی

کل فرایند نوشتن با آماده سازی شروع می شود. در مرحله اول فرایند نوشتن شما باید چند سؤال را پاسخ دهید. پاسخ به این سوالات باعث آماده سازی پست یا مقاله وبلاگ شما خواهد شد:

  • هدف نوشته شما چیست؟ چرا نوشته­ اید؟ به چه چیزی می خواهید برسید؟
  • پیام اصلی پست شما چیست؟ سوال اصلی که می خواهید پاسخ دهید چیست؟
  • خوانندگان شما چه کسانی هستند؟
  • چه اطلاعاتي برای نوشتن بخش خود لازم دارید؟
  • به چه ترتیبی اطلاعات خود را ارائه می دهید؟ ساختار مقاله شما چیست؟

ما درباره این موارد در پاراگراف های زیر توضیح خواهیم داد.

1. هدف چیست؟

هدف نوشته چیست؟

هنگامی که شما شروع به نوشتن محتوا می کنید، ابتدا باید زمانی را برای فکر کردن درباره هدف نوشته خود صرف کنید. مقالات می توانند اهداف متفاوتی داشته باشند. شما می توانید برای متقاعد کردن مردم بنویسید: شما می خواهید آنها را با ایده های سیاسی خود سازگار کنید و یا می خواهید آنها را متقاعد به خرید محصول خود کنید. هدف مقاله شما همچنین می تواند سرگرم کننده باشد. هدف متن شما این است که مردم را سرگرم کنید. یک ستون نمونه خوبی از متن سرگرم کننده است. وبلاگ یا مقاله شما همچنین می تواند آموزنده باشد.

مقالات مختلف در وب سایت شما ممکن است اهداف متفاوتی داشته باشند. همچنین بسیاری از مقالات دارای اهداف چندگانه هستند. یک وبلاگ می تواند هم آموزنده و هم سرگرم کننده باشد.

هدف مقاله شما را مجبور به پیروی برخی از قوانین یا دستورالعمل ها می­کند. یک مقاله که در آن شما می خواهید مردم را متقاعد کنید، باید ویژگی های دیگری نسبت به مقاله ای که تنها عملکرد آموزنده و سرگرم کننده دارد داشته باشد.

2. پیام چیست؟

پیام نوشته چیست؟

قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، وقت بگذارید تا به آنچه که می­خواهید خوانندگان شما پس از خواندن متن شما بدانند و یا انجام دهند فکر کنید. ما به این موضوع به عنوان پیام متن شما اشاره می کنیم.

برای پیام شما می توانید از یک سؤال استفاده کنید که متن شما آن را جواب می­دهد. ما به این سوال به عنوان سوال اصلی یک متن اشاره می کنیم. متنی که شما می­نویسید، پاسخ به سوال اصلی شما خواهد بود.

مثال

اگر شما یک پست در مورد اهمیت متون با ساختار خوب بنویسید، سوال مرکزی این پست می تواند این باشد که: “دلیل اهمیت نوشتن پست های وبلاگ با ساختار خوب چیست؟”

اطمینان حاصل کنید که سوال مرکزی شما روشن باشد. سعی کنید یک پاسخ خلاصه به سوال مرکزی خود را در یک یا دو جمله ارائه دهید. ما به این پاسخ به عنوان پیام مقاله شما اشاره می کنیم. شاید شما تا برخی تحقیقات را انجام ندهید قادر به بیان پیام مقاله خود نباشید. سپس باید ابتدا تحقیق خود را انجام دهید (به سوال 4 مراجعه کنید).

ما معمولا پیام را در مقدمه (به مردم می گوید که پست درباره چه خواهد بود) و همچنین در نتیجه قرار می دهیم. ایجاد پیام واقعا صریح به نظر ما در متون وب بسیار مهم است. این به خوانندگان کمک می کند تا بلافاصله پیام مقاله شما را درک کنند و احتمال حفظ مردم در مطالعه را افزایش می­دهد.

مثال

پیام پست در مورد اهمیت متون با ساختار خوب می تواند این باشد که: “نوشتن یک متن با ساختار خوب مهم است، زیرا به افراد این امکان را می دهد که متن شما را بهتر درک کنند، و منجر به تبدیل بیشتر و رتبه بالاتر می شود.”

3. خوانندگان شما چه کسانی هستند؟

خوانندگان شما چه کسانی هستند؟

قبل از نوشتن متن خود، باید زمانی را برای فکر کردن در مورد افرادی که برایشان نوشته ­اید صرف کنید. اطمینان حاصل کنید که متن خود را با سطح آنها تطبیق دهید. شما باید دشواری اطلاعات نوشته خود و همچنین دشواری سبک خود (استفاده از اصطلاحات مخصوص، جمله های بلند و غیره) را با مخاطبان خود تنظیم کنید.

در بسیاری از موارد فهمیدن این که خوانندگان شما چه کسانی هستند واقعا دشوار است. و اگر مخاطب شما یک گروه بسیار ناهمگن (متشکل از افراد بسیار متفاوت) باشد، به سختی می توانید در مورد موضوع و متن خود تصمیم بگیرید. انجام تحقیقات در مورد مخاطبان خود به طور منظم می تواند بسیار مفید باشد. اگر می­خواهید در مورد تجزیه و تحلیل مخاطبان خود بیشتر بخوانید، می توانید پست های Marieke درباره تجزیه و تحلیل مخاطبان خود و تحقیق Yoast: شناخت مخاطب خود را بخوانید.

4. به چه اطلاعاتی نیاز دارید؟

در برخی موارد تمام اطلاعاتی که شما برای نوشتن متن خود نیاز دارید هم اکنون در مغز شما وجود دارد. اگر Joost de Valk یک بخش مقدماتی در مورد SEO را بنویسد، نیازی به باز کردن هیچ کتابی ندارد. در بسیاری از موارد دیگر، به برخی از منابع (اینترنت، کتاب ها، روزنامه ها) نیاز خواهید داشت تا اطلاعاتی را که برای متن خود نیاز دارید را ارائه دهند. شما باید پرسش اصلی نوشته خود را در نظر گرفته و تعدادی زیرسوال را مطرح کنید.

مثال

برای سوال مرکزی: “چرا نوشتن پست های وبلاگ با ساختار خوب مهم است؟” می تواند زیر سوالات زیر مطرح شود:

  • ساختار متن با SEO چه ارتباطی دارد؟
  • تاثیر ساختار متن بر نرخ تبدیل چیست؟
  • تاثیر ساختار متن بر نرخ جستجوی بیهوده چیست؟

پاسخ به تمام سوالات زیر را در منابع خود (کتاب ها، اینترنت، مقالات علمی و غیره) پیدا کنید. شما می توانید این پاسخ ها را بنویسید. پس از آن، در حال حاضر اساس پست یا مقاله خود را در دست دارید.

پس از این مرحله، پیام (مرکزی) مقاله شما باید کاملا روشن باشد. برای بیان پیام خود (یک پاسخ خلاصه به سوال مرکزی خود) در عبارت دیگر در یک یا دو جمله وقت گذارید.

5. ساختار چیست؟

ساختار نوشته چیست؟

گام نهایی در فرایند آماده سازی مهمترین گام است. شما باید به اطلاعاتی که می خواهید با خوانندگان خود رد و بدل کنید نوعی ساختار اختصاص دهید.

مرحله 2: نوشتن واقعی

پس از آماده سازی اولیه می توانید فرایند نوشتن واقعی را شروع کنید. این مرحله حدود 20 درصد از کل زمان صرف شده در پست وبلاگ شما را خواهد گرفت.

فقط آن را انجام دهید!

نکته مهم برای این مرحله این است: فقط بنویسید. مردم اغلب با مطرح کردن اولین جمله (یا اولین پاراگراف) مشکل دارند. شما می توانید از نوشتن پاراگراف اول به طور کامل عبور کنید. فقط چند کلمه را با اشاره به محتوای پاراگراف اول بنویسید و شروع به نوشتن پاراگراف دوم کنید.

اگر یک جمله از نظر دستوری درست نباشد یا نگارش آن زیبا نیست، نوشتن را متوقف نکنید. شما در آخرین مرحله نوشتن در مورد گزینه ها فکر می کنید. در این مرحله مهم است که خود را در جریان نوشتن حفظ کنید.

از ساختار خود محافظت کنید

در هنگام نوشتن، باید از ساختاری که در مرحله آماده سازی خود ایجاد کرده­ اید استفاده کنید. سعی کنید پاراگراف ها را همانطور که برنامه ریزی کرده اید بنویسید.

نکته Yoast:

ترتیبی که پاراگراف ها را می نویسید، نباید همان ترتیبی باشد که شما در متن نهایی خود قرار می­دهید. برای شروع کار اولین نوشتن پاراگراف های “آسان” یا “سرگرم کننده” می­تواند بسیار مفید باشد.

هر چند وقت یک بار استراحت کنید!

هر چند وقت یک بار استراحت کنید!

نوشتن یک فرایند بسیار فشرده است. اگر دوره های طولانی مدت بنویسید، متوجه خواهید شد که تمرکز سخت­تر خواهد شد. البته بازه زمانی که افراد می توانند بنویسند برای هر فرد متفاوت است.

Marieke قادر به نوشتن بیش از 20 دقیقه متوالی نیست (اما صادقانه بگویم، بازه توجه او بسیار ضعیف است). سپس او مجبور است قدم بزند، به فیس بوک خود نگاهی بیندازد و یا جرعه ای از چای خود بنوشد. فقط یک استراحت کوتاه نیم دقیقه ­ای می تواند برای بازگشت به نوشتار و با تمرکز و خلاقیت تازه کافی باشد.

مرحله 3: تصحیح

بعد از مرحله دوم فرایند نوشتن شما پیش نویس اولیه متن خود را خواهید داشت. در بیشتر موارد، شما در حال حاضر حدود 60٪ از کل کار دشوار را انجام داده­اید. با این حال، مرحله نهایی هنوز هم زمان زیادی را می­گیرد…

مرحله نهایی این است که شما باید “عزیزان خود را بکشید”. شما باید متن خود را دوباره و دوباره بخوانید و فرمول­بندی های ناخوشایند، اصطلاحات نامشخص و پاراگراف های نامناسب را اصلاح کنید.

بازخوانیبازخوانی نوشته

شما می توانید این مرحله را با خواندن نوشته خود به آرامی شروع کنید (و شاید حتی با صدای بلند، این واقعا می­تواند کمک کند). هر جمله باید به صورت دستوری درست باشد و املای آن باید بی عیب و نقص باشد. بنابراین باید از کار خود بسیار انتقاد کنید.

اگر همه جملات در یک پاراگراف تایید شدند، به ساختار پاراگراف نگاه کنید. و اگر ساختار پاراگراف ها درست بود، بر ساختار کل نوشته تمرکز کنید. آیا ساختار همانطور که آن را پیش تر طراحی کرده­اید منطقی است؟ یا نیاز دارید که برخی تنظیمات را انجام دهید؟ شاید شما مجبور شوید بعضی از استدلال های اضافی را مطرح کنید که حامی نظر شما هستند. این می تواند منجر به تغییر در ساختار شما شود. شما باید مطمئن شوید که ساختار متن شما روشن و منطقی باقی می ماند. در نهایت شما باید عنوان ها و زیرمجموعه های مشخصی را ارائه دهید.

درخواست برای بازخورد

پس از خواندن دوباره و نوشتن مجدد متن خود باید برای بازخورد درخواست کنید. در Yoast، همه پست هایی که نوشته شده است، حداقل توسط دو نفر از همکاران قبل از انتشار به صورت آنلاین مطالعه می شوند. بازخورد اجازه می دهد تا دیدگاه شخص دیگری به جز نویسنده (ها) مطرح شود و تقریبا همیشه منجر به پیشرفت های بزرگ در متن شما می شود.

سعی کنید شخص یا اشخاصی را برای خواندن متن خود پیدا کنید. این که کسی را از مخاطبین خود انتخاب کنید تا آزمایش کنید که پیام متن شما به درستی تحویل می­شود یا خیر، واقعا مفید خواهد بود. همچنین، بازخورد کسی که مهارت نوشتن مناسبی دارد، به شما در بهبود متن کمک خواهد کرد.

خیلی مهم است بدانیم دیدگاه شما راجع به این مطلب چیست؟

avatar
  Subscribe  
Notify of