اصول کسب و کار فصل ششم

اصول کسب و کار فصل ششم

چرا شرکت ها تصمیم می گیرند که افراد جدیدی بیارند، شاید لازمه تا بخش جدیدی را راه بیندازند شاید لازمِ شخصی که شرکت را ترک کرده را جایگزین کنند، ممکنه شرکت نوع جدیدی از کارمندان را برای یک نیاز مدن احتیاج داشته باشند، دلیلیش هر چیزی که هست برای یک انتخاب استخدامی خوب شرکت باید قادر باشه تا موقعیت شغلی خوب را تعریف کند.

استخدام کارمند

استخدام کارمند

چه نوع کارمندی برای یک موقعیت خوب شرکت باید قادر باشد، موقعیت شغلی را تعریف کند، چه نوع کارمندی برای موقعیت شغلی می خواهند.

و همچنین چه مقدار هزینه باید صرف بشه تا این موقعیت شغلی به خوبی پر بشه فرض کنید کسی را می خواهیم استخدام کنیم که وب سایت ما را دوباره توسعه بده و بعدش در آینده وب سایت را مدیریت کند و آن را گسترش بده، شما موقعیت شغلی چطور تعریف می کنید که به نظر جالب برسد.

تا ما بتوانیم بهترین کاندید ها و بهترین افراد با انگیزه حرفه ای را جذب کنیم، فعلا بیاید به تعریف کلی شغل بپردازیم، بسیار خب زیاد جالب نیست، حالا اگر اینها را اضافه کنیم، کمی دلهره آور برای تازه کارها میشود.

این یک شغل خوبه، ما می خواستیم منحصر بفرد به نظر برسیم، اما برای یک شخص مبتدی و برای شخص با انگیزه که شغلی قوی توسعه میده، این شغل به خصوص توسعه وب هیجان انگیز به نظر می رسد، آنها علاقه مند شده اند، آنها ما را دوست دارند و این خوب است.

بهترین کارمند، بهترین گزینه

اما ما آنها را دوست داریم، بیایید به آنها بگیم از آنها چه انتظاراتی داریم، خوشبختانه کسانی که صلاحیتش را نداشتن تا حالا از دور خارج شده اند و بهترین کاندید ها در حال کار روی رزومه شان هستن، ببینید ما نمی توانیم با همه مصاحبه کنیم پس باید تلاش کنیم تا بهترین کاندید ها را پیدا کنیم و وسوسه شان کنیم برایشان درخواست بدهیم، اعلام کردن توضیح شغلی و الزامات شغل و سپس اطمینان حاصل کردن از اینکه بهترین افراد از شغل مورد نظر خبر دارن تنها اولین فاز برای پیدا کردن شخص مناسب برای ملحق شدن به شرکته، حالا که متقاضی شغل دارین باید بفهمین کدام یک از کاندید ها بهترین گزینه برای شغل و شرکت ما می باشند.

چطور شرکت ها تصمیم می گیرند چه کسی را انتخاب بکنند بیایید انتظاراتمان را از توسعه دهنده وب خود در نظر بگیریم آنها باید با مدیران اجرایی صحبت بکنند و لازم که توانایی توسعه محتوایی خلاقانه را داشته باشند، لازمه که مهارت های فنی داشته باشند، آنها باید فرهنگ و اخلاق ما را درک بکنند و آنها باید قابل اعتماد باشند.

چطور باید بفهمید که کاندید های شما تمام الزاماتی که موجب موفقیت در کارتان میشه را دارند، با مصاحبه کردن، البته اما چطور می خواین توانایی آنها برای توسعه محتوای خلاقانه را آزمایش کنیم.

چطور که از آنها بخوایم تا کارهای گذاشتهِ شان را ببینید، آیا آنها نمونه اولیه ای از کارشان دارند درباره مهارت های فنی چطور شاید ما بتوانیم از آنها آزمونی بگیریم، شاید بهتر که به آنها تکلیفی بدهیم آیا آنها قابل اعتماد هستند، امروزه بیشتر شرکت ها مثل گذشته افراد را با نهاد های قانونی چک می کنند و شاید هم با کارمند های قبلی و بعد از اینکه با مصاحبه ها تمام شد لازمه که مسائل دیگری را در نظر بگیریم.

چه اتفاقی می افتد اگر کسی کاملا شایسته نباشه آیا می خواهید کسی را استخدام کنید که بیشتر از همه شایسته است همچنین آیا شیوه استخدام شما مربوط به بعد اخلاقی و قانونی میشه یا خیر آیا تنوع برای شرکت از طرف دولت اجباری است.

یا بخشی از برنامه ریزی برای تعالیم سازمانی و چه کسی تصمیم نهایی را برای استخدام می گیرد رئیس شان یک مدیر ارشد اجرایی شخصی که با آنها مصاحبه کرد یا شاید شخصی در منابع انسانی، حتی وقتی شما بهترین گزینه را پیدا کردید و تصمیم گرفتید به آنها این شغل را پیشنهاد بدید، هنوز این مسئله وجود دارد آیا آنها این درخواست را می پذیرند یا خیر، بهترین کاندید ها معمولا تعداد زیادی گزینه برای انتخاب دارند.

فرآیند استخدام کارمند

فرآیند استخدام کارمند

پیشنهاد ها، ضد پیشنهاد ها مذاکرات و امضای قرارداد، ممکنه همه اینها بخشی از فرآیند استخدام باشد، وقتی آن ها این موقعیت شغلی را قبول کردند، شما باید اطلاعات شخصی آن ها را برای ثبت شرکت جمع آوری کنید و آنها را برای بسته مزایا امضا کنید.

وقتی که آنها وارد سیستم شدند کارمند جدید ممکنه به یکی از گرایش های مختلف به شرکت برود و بعدش آنها ممکنه آموزش کار با وسایل و فرآیند کاری را ببینند.

تصور کنید همه اینها را تجربه کنید تمام این وقت، منابع و بعدش بفهمیم که شخص اشتباهی را استخدام کرد ایم افراد بزرگ عامل اصلی محیط کاری خوب رضایت بالای مشتری هستند، گزینش، ارزیابی، استخدام، آموزش کارمندان به شدت هزینه ور می باشد.

شرکت هایی که این روند ها را جدی نمیگیرند مقدار زیادی وقت و پول را هدر می دهند و بعدش درگیر نیروی کار ضعیف تر از حد انتظارشان می باشند.

بهترین شرکت ها بهترین افراد را میخواهند و برای جذب شان می جنگند و وقتی که استخدام شدن شرکت به دنبال حداکثر رساندن توانایی آن فرد این به معنی پیدا کردن نقاط قوت شان، شناسایی نقاط ضعف شان و فراهم کردن فرصت هایی برای توسعه مهارت ها و همینطور که فرد پیشرفت می کند، قرار دادن آن در پست های رهبری، اینکار موجب می شود که هم شرکت پیشرفت کند و همچنین کارمند ها را راضی نگه دارید.

ارزیابی عملکرد کارکنان

شرکت های کوچک یا بزرگ می خواهند عملکرد کارکنان شان را اندازه بگیرند و هر چی شرکت بزرگتر باشد شرکت بیشتر بر روی داده ها متکی است اما کدام دادها، شرکت باید چه چیزی را اندازه گیری کند و چرا شرکت ها ارزیابی می کنند و چرا شرکت ها ارزیابی می کنند چون لازم که حوزه های قدرت را درک کنند از میان افراد و گروه های قوی آنها می توانند موفقیت را یاد بگیرند و به دیگر کارمندان شان در شرکت منتقل کنند.

شرکت ها لازمه که نقاط ضعف را بدانند تا بتوانند کارمند را اخراج کنند، شوخی کردم، اخراج افراد کاری پر هزینه است هیچ تضمینی وجود ندارد که شخص بعدی که استخدام کردید بهتر باشد.

پس پیدا کردن نقاط ضعف به شرکت کمک می کند تا بداند چه نوع کمکی به آنهایی که در حال تقلا کردن هستند بکنید در یک شرکت همه ما عضو بخشی از خانواده شرکت هستیم و بدین شکل ما باید به کسانی که کمک نیاز دارند کمک کنیم، به این شکل به ماجرا نگاه کنید شما آنها را استخدام کردین پس مسئولیت شان هم با شماست دلیل دیگه ای که شرکت ها ارزیابی می کنند برای انگیزه دادن به کارمندان می باشد.

درباره زمانی فکر کنید که شخصی گفت آنها قرار تا خروجی شخصی شما را ارزیابی کنند، شما سطح کاری خودتان را بالا بردین آیا شروع به فهمیدن جزئیات نکردین شاید حالا شروع به خلاق شدن درباره حل مشکلات کردین، کارمندان خلاق و متمرکز شرکت ها آنها را دوست دارند، اما بیاد داشته باشید ارزیابی خوب ایجاد انگیزه برای رفتار خوب می کند.

ارزیابی بد ممکنه ایجاد انگیزه برای رفتار بد بکند و در حالی که معیارهای ارزیابی شاید کارمندان را موقتا با انگیزه کند، آنها با انگیزه نخواهند ماند مگر اینکه برای این خروجی عالی به آن ها پاداشی داده بشه، پس بهترین کارمندان انتظار پول، ترفیع، جایزه، امنیت شغلی و مزایای سازمانی برای ادامه این کارایی عالی دارند.

اگر چه تمام اینها به آسانی امکان پذیر نیست، شرکت ها با انواع چالش ها در ارزیابی و دادن انگیزه رو به رو می شوند، مثل چی، خوب ارائه معیار های خوب برای ارزیابی عملکرد کار دشوار است، بعضی چیز ها مثل نگرش، خدمات به مشتری و اخلاق کاری برای ارزیابی سخت است.

همچنین بعضی اوقات ارزیابی اشخاص وقتی که آنها بصورت تیمی کار می کنند مشکل است حتی یک بازیگر بد در تیم می تواند عملکرد کلی تیم را پایین بیاره و حتی اگر شرکت بتواند بهترین کارمندان را بشناسه سخته که به همه آنها جایزه داده بشه، جوایز باید بصورت قانونی و عادلانه داده بشه، همچنین در حالی که یک کارمند ممکنه پول بیشتری بخواهد کارمند دیگر ممکنه قرار داد بلند مدت یا شاید ترفیع درجه را ترجیح بدهد.

و فراموش نکنید ما باید کارمندان با عملکرد ضعیف را هم با انگیزه نگه داریم، فراهم کردن بازخورد برای آنها دادن توسعه به آنها کمک به انجام امور نیازمند مهارت های افراد دانا است، اگر خیلی سخت گیر باشیم آنها ترسو بار میان، آنها ممکنه از تصمیم گرفتن و ریسک کردن اجتناب کنند، از سوی دیگر اگر مدیر با آن ها بسیار خوب رفتار کند کارمند ممکنه باور کند که نیازی نیست رفتارش را تغییر بدهد.

نقاط قوت کارمندان

پس بیایید از خودمان یک آزمون کوچیک بگیریم، آیا شما یک کارمند خوب هستید نقاط قوت شما چیه، آیا می توانید آن ها را با اعداد به ما ثابت کنید، با توجه به نقاط قوت تان چطور می توانید به رشد شرکت کمک کنید، نقاط ضعف تان چیه شما چه نوع آموزش و حمایتی از شرکتت خودتان می خواین، در نهایت اگر ثابت کنید در کارتان موفق هستید در عوض چه انتظاری دارید.

برای بسیاری از ما جواب دادن به تمام این سؤالات می تواند سخت باشد، حالا تصور کنید مسئول پاسخ گویی به هر سؤال برای هر کارمند در شرکت هستید اگر بتوانید اینکار را انجام بدین و به خوبی انجام بدید پس شما کاری را انجام داد اید که بهترین شرکت ها در دنیا آن را انجام می دهند.

آیا شما عاشق جایی که کار می کنید هستید جواب این سؤال چه مثبت و چه منفی باشد، همیشه سؤال جالب تر اینه چرا، چرا از شرکت خودتان متنفرید یا بهش عشق می ورزید، بیایید به برخی از مسائل جاری بیردازییم، که مشوق برای دست داشتن یا تنفر ما از شرکت مونه، در برخی موارد ما کاری که انجام می دهیم، را دوست نداریم، کار خسته کننده، کار ساده، کار تکراری، تماما با انسانهای عصبانی، رساندان خبرهای بد به آدم های خوب، این نوع کار ها مغز ما را بی حس می کند و روح ما را آزار می دهد.

با این وجود این شغل ها وجود دارن و در بسیاری از موارد این کارها لازم هستند و اغلب افراد شاغل در این کارها از این مسئله خیلی خبر دارند و هنوز با این وجود آنها خواستار اینن که از کار خود قدردانی بشه، آنها می خواهند بدانند که شرکت به سختی در تلاش اند تا شغل های آنها در عصر وقت آسان تر بشه، جایی که شما کار می کنید می تواند بر روح و روان شما اثر بگذارد مردم، محیط کار تمیز مدرن و امن را دوست دارند.

فراهم کردن امکانات برای برقراری تعادل بین کارکنان

آنها تعادلی خوب از تعامل از همکاران و همچنین محیط خصوصی می خواهند، نور، وسایل، فن آوری، رستوران ها، گزینه های حمل و نقل، اتاق غذا خوری، تمام این چیزها می تواند آمدن به سر کار را سخت و آسان کند.

و در حالی که یک شرکت نمی تواند همه این امکانات را به شما بده کارمندان سپاس گذار خواهند بود وقتی که شرکت محیط کاری را بهبود بده، راه های زیادی برای پرداخت حقوق به کارمندان وجود دارد، حقوق ساعتی، حقوق سالانه، کمیسیون فروش، پاداش های آخر سال، گزینه های سهام، امضای اضافه کاری در موقع استخدام، تمام این ها مزایا و معایب خاص خودشان را برای کارمندان و شرکت دارند.

بعضی از شرکت ها کارمندان حداقل ریسک را میخواهند برخی دیگر ترجیح می دهند تا کارگران را طبق عملکرد اخیرشان با انگیزه کنند، پس مهمِ که به خاطر داشته باشید که بعضی از کارمندان ممکنه حقوق سالانه را ترجیح بدهند دیگران ممکنه خواستار ریسک و جایزه باشند.

که بصورت کمیسیون آنها را دریافت کنند و شاید بقیه افراد ترکیبی از این دو را دوست داشته باشند شاید کارمندان اشتیاق به بعضی از مزایای شخصی دارند، مثل بیمه پزشکی، بسته های بازنشستگی، آیا شرکت مشتاق از خانوادهای شما حمایت کند،  آیا از افرادی که برایتان مهم اند حمایت خواهند کرد، آیا آنها در مخارج تحصیل به شما کمک می کنند، آیا شما می توانید در خانه کار کنید.

چه مقدار تعطیلات برای شما فراهم می کنند، شاید آنها غذا و نوشیدنی رایگان در شرکت بیارند، آیا می توانید حیوان خانگی یتان را به محل کار ببرید، سیرویس رایگان چطور، خدمات پارک ماشین چطور، شاید آنها یک سالن بدن سازی در محل کار دارند و مزایای زیادی وجود دارد که شرکت می تواند آنها را ارائه کند اگر چه بعضی از کارکنان تمامی این مزایا را دوست داشته باشند بعضی ممکنه مزایای کمتر از قبال حقوق بیشتر ترجیح بدهند برای بعضی از کارکنان امنیت شغلی از اهمیت زیادی برخورد دار است.

مخصوصا برای کارکنان متاهل که قرار داد طولانی مدت با حقوق ثابت شاید بهتر باشه از نگرانی از اینکه آیا می تواند پول غذا و سر پناه را از ماه بعد تعمین کند، در حالی که ممکنه قرار داد های طولانی مدت برای همه امکان پذیر نباشد زمانی که یک کارمند بدونه که انها در شرکتی کار می کنند که ثبات را ارزش می داند، به کارمندان و خانواده های شان اهمیت میده و می فهمند که چه زمانی کارکنان به مرخصی احتیاج دارند تا بخودشان و اعضای خانواده شان برسند این نوع تعهد و وفاداری کارمندان چیزی که می تواند پیوند ویژه بین کارمندان و شرکت را به وجود بیارد.

در نهایت بهترین شرکت ها می خواهند کارکنانشان همیشه پیشرفت کنند چرا چون بعضی کارکنان شغلی جدیدی پیدا می کنند بعضی از آن ها به شغل های بهتری در همان شرکت ترفیع پیدا می کنند سر انجام بعضی از افراد بازنشت می شوند و به ندرد نیاز که کسی از آنها اخراج بشه، به همین علت شرکت ها باید تمام کارکنان را توسعه بدهند، بصورتی که زمانی شخصی شرکت را ترک بکند شخص دیگری آماده جایگزین آن باشد.

و با آموزش و راهنمایی کارکنان در معرض قرار دادن آنها در پروژه های جدید و ترفیع داد به آنها شرکت اعتماد بهترین کارکنانش را بدست می آره، پس بزارید دوباره از تون بپرسم، آیا شما عاشق جایی که کار می کنید هستید خوشبختانه حالا نه تنها جواب این سؤال را می دانید بلکه علتش را هم می دانید.

ایجاد روابط درست بین شرکت و کارکنان

رازی نگه داشتن نیروی کار کار بسیار سختی اگر شما عاشق شرکت خودتان هستید خوشبختانه حالا قدر اینکه چقدر شرکت شما خاصه را می دانید.

خیلی شبیه به رابطه های عاشقانه قطع ارتباط با کارکنان هم می تواند سخت باشد در حالی که بعضی از روابط انسانی می توانند تا آخر عمر باقی بمانند، این عمر در تجارت صحیح نیست، در نهایت کارمندان شرکت را ترک می کنند، بعضی اوقات آنها شما را ترک می کنند و در سایر روابط شما باید این رابطه را قطع کنید و درست مانند روابط عاشقانه پایان آن می تواند آرام و راحت باشد.

اما بعضی اوقات پایان دادن به این رابطه با اختلاف برقرار چطور می توانند شرکت ها این اختلاف را کاهش بدهند، خب همه اینها از روز اول شروع میشه روزی که شما کارمند را استخدام می کنید چیزی که گفته شده و امضا شده این فرصتی برای شرکت تا یک پایان آرام را امکان پذیر کند.

شرکت ها باید مطمئن بشند که انتظارات اشتباهی ایجاد نکنند و باید درباره آنجا که شامل قطع روابط میشه شفاف باشند اگر شرکت در روز اول بسیار سخت گیر باشد یک رابطه بد ممکنه از همان اول شکل بگیرد، اگر شرکت بحد کافی جزئی نگر نباشد این امر باعث حمایت کارکنان بد در قبال قطع روابط بشود.

دلایلی وجود دارد که شرکت ها روابط خودشان را با ما کارکنان قطع می کنند، رفتار غیر قانونی، رفتار غیر مناسب، عملکرد ضعیف، دروغ گفتن درباره مهارت ها و شغل های قبلی اینها دلایل کلی برای اخراج یک کارمند و متأسفانه کارکنان خوب هم می توانند اخراج بشوند.

وقتی شرکت از لحاظ مالی دچار مشکله، مهم نیست دلیلش چی باشد شرکت باید با کارمندانش صادق باشد آنها باید به کارکنان دلیل شان را بکند، و تمامی بیانه های مدیریتی در رابطه به قطع کاربر اخراج باید مستند سازی بشود، همچنین شرکت باید عادل باشد، با تمامی کارکنان باید یک جور رفتار کرد.

عدم ارزیابی پیوسته یک کارمند می تواند تبعیض گرفته بشه، در زمان مناسب برای کارکنانی که در حال جدایی از شرکت هستند یک بسته خدمت در نظر بگیرید چرا، چون اینکار می تواند باعث حسن نیت بشود، وقتی که اخراج کارمنان خوب نیاز باشه می تواند اوضاع را بهبود ببخشد و هنگام دعوای جدایی می تواند موجب حل و وصل سریع بشود.

اگر چه در تمام این موارد مهمِ که هدف خدمت مستند سازی کنیم، در حالی قطع روابط با هر کارمندی می تواند سخت باشد، گاهی کارمندان با انتخاب خود شرکت را ترک می کنند، شاید شغلی جدیدی دارید یا شرکت دیگه بدست آوردید.

تشکر ویژه از کارمندان برای ارائه خدمات

شاید برای ادامه تحصیل تصمیم به ترک کار گرفته اید و البته بعضی از افراد تصمیم به بازنشستگی می گیرند، در تمامی این موارد حیاتی که سعی کنید یک جلسه برای مصاحبه برای خروج از شرکت بگیرید.

این کار به شرکت اجازه میده تا از کارمند برای خدماتش تشکر کند و راه هایی برای تماس داشته باشند و از آن ها برای تجربیات مثبت و منفی در شرکت سؤال کنند تا در آینده تجربه کارمندان را بهبود بدهند.

در مورد بازنشستگان، برگزاری یک جنش بازنشستگی می تواند برای همه مفید باشد، تا با هم دیگر خدافظی کنند و به مدیر این اجازه را میده که همکاری کامل کارمندان با سازمان را تشخیص بدهد، از شخص بازنشسته تقدیر بشه و کارکنان دیگر ممکنه تشویق بشن تا رابطه عمیق تری را با شرکت ایجاد کنند که وقت می گذارند و از کارمندانی که بخش خوبی از زندگیشان را برای این شرکت دادن تقدیر می کنند.

بهترین شرکت ها قانون قطع رابطه با کارمند را می دانند، آنها با قوانین کار احترام می گذارند وقتی که با کارکنان بد روبه رو هستند و آنها اهمیت قدر شناسی بازنشستگان را درک می کنند و آنها حتی ممکنه متخصصانی داشته باشند که مسئول هر گونه قطع روبط با کارکنان با شرکته، خدافظی کردن هرگز آسان نیست، اما در جهان تجارت چیزی که باید با آن رو به رو بشیم.

خیلی مهم است بدانیم دیدگاه شما راجع به این مطلب چیست؟

avatar
  Subscribe  
Notify of