تنظیم ساختار وب سایت

در این مقاله، ما به شما کمک خواهیم کرد تا ساختار ایده آل سایت را راه اندازی کنید. ما سعی خواهیم کرد به شما نشان دهیم که چگونه بر اساس یک مثال، ساختار یک سایت را تغییر دهید. این مقاله یک مطلب سئو بهینه سازی سایت وردپرس خود، که در قبل تشریح داده شد.

ایجاد یک هرم

در هنگام ایجاد یک سایت جدید و یا بازسازی یک سایت موجود، طراحی ساختار سایت خود در چیزی مانند Visio (و یا حتی قرار دادن آن در اکسل) کمک می کند. در مرحله 3 (بخش 2) اجرای تحقیقات کلیدی، ما به شما در ایجاد چنین ساختاری کمک می کنیم. آنچه شما باید انجام دهید این است که همه صفحات و بخش های وب سایت خود را در یک ساختار مانند یک هرم قرار دهید.

پس از طراحی ساختار سایت خود، می توانید خطاهای موجود در ساختار وب سایت به کمک هرم وب سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید.

بر اساس یک ساختار yoast.com از سال­ها پیش، شما می توانید چیزی شبیه شکل 10 را ترسیم کنید:

شکل 10: یک نقشه معمولی سایت
شکل 10: یک نقشه معمولی سایت

تجزیه و تحلیل هرم وب سایت

یک هرم متعادل

یک ساختار ایده آل سایت باید به شکل یک هرم از مصر باستان باشد. در هنگام کار بر روی ساختار سایت خود، باید سعی کنید هرمی نسبتا متعادل برای ساختار سایت خود ایجاد کنید. در بالای هرم صفحه اصلی شما قرار دارد، با لینک ها / دکمه ها به مردم اجازه می دهید به سطح دوم بروند. از صفحات سطح دوم، افراد قادر به حرکت به صفحات سطح سوم (و غیره) هستند. همانطور که در سطوح وب سایت خود به پایین بروید، تعداد صفحات در هر سطح افزایش می یابد. ما به شما توصیه می کنیم چیزی بین 2 تا 7 بخش اصلی داشته باشید، بسته به اینکه چقدر محتوای سایت شما سنگین است.

بخش هایی به یک اندازه بزرگ

شما می توانید زیر بخش های اصلی خود را ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید که بخش ها به یک اندازه بزرگ هستند. اگر بخش ها بیش از حد بزرگ باشند، باید آنها را به دو قسمت اصلی تقسیم کنید. یک قاعده خوب برای اندازه بخش ها این است که مطمئن شوید که هیچ بخشی بیش از دو برابر بزرگتر از بخش دیگری نیست. بخش­های بزرگ باید در صفحه اصلی شما جایگاه برجسته ای داشته باشند. در حقیقت، اگر یک بخش نسبتا بزرگ باشد، ظاهرا چیزی است که محتوای زیادی درباره آن نوشته­اید. پس از تقسیم کردن این بخش به دو قسمت جداگانه، منجر به بازتاب دقیق تر محتوا در وب سایت شما خواهد شد.

شکل 10 به وضوح نشان می دهد که ساختار قدیمی yoast.com نامتعادل است. همانطور که می بینید بخش کد بیش از نیمی از کل سایت را تشکیل داده است. بنابراین بخش های ما به یک اندازه بزرگ نبودند.

بخش هایی به یک اندازه بزرگ

ساختار باید محتوا را بازتاب کند

در ساخت ساختار سایت خود، مطمئن شوید که ساختار محتوا را بازتاب می کند. چیزهای مشابه باید با هم گروه­بندی شوند، در حالی که چیزهایی که در حقیقت متفاوت هستند باید در بخش دیگری قرار بگیرند.

ساختار قدیمی yoast.com نامتعادل بود و محتوا را منعکس نمی­کرد. سه صفحه بود که اساسا در مورد Joost de Valk بود: درباره، پروژه ها و وب سایت ها. این سه صفحه در محتوا بسیار متفاوت نبودند، اما در ساختار با آنها متفاوت برخورد شد.

ساختار وب سایت باید محتوا را بازتاب کند

ترافیک

صفحاتی که حجم زیادی از ترافیک را تولید می کنند باید در وب سایت شما جایگاه برجسته­ای داشته باشند. آمار سایت خود را بررسی کنید تا ببینید کدام صفحات محبوب ترین هستند. سعی کنید این صفحات را در ساختار سایت خود در جای نسبتا بالا قرار دهید. این صفحات ظاهرا ترافیک فراوانی را جذب می­کنند و نیاز به قرار گرفتن در بالای هرم شما دارند.

در مثال ما متوجه شدیم که صفحات وردپرس حدود 30 درصد از ترافیک سایت را تشکیل می دهند اما در سطح سوم و چهارم قرار دارند.

طراحی یک ساختار سایت جدید

پس از تجزیه و تحلیل نقص­های ساختار سایت خود، می توانید بخش ها را دوباره مرتب کنید و یک ساختار جدید و بهبود یافته سایت طراحی کنید. اطمینان حاصل کنید که یک هرم متعادل ایجاد کرده و به صفحات محبوب­تر جایگاهی بالاتر در هرم می دهید.

در yoast.com، ما دقیقا همین کار را کردیم. در شکل 11 شما می توانید راه حل جدید ما را ببینید.

شکل 11: یک ساختار بهبود یافته بخش
شکل 11: یک ساختار بهبود یافته بخش

همانطور که می بینید تصمیم گرفتیم برخی صفحات را به بالای هرم برسانیم و بعضی صفحات را نیز حذف کردیم. هنگامی که شما در حال بازنویسی ساختار سایت خود هستید، اغلب متوجه خواهید شد که برخی صفحات برای کاربران شما واقعا مفید نیستند. حذف آنها بهترین کاری است که می توانید انجام دهید.

انتخاب دیگری که ما انجام دادیم این بود که وبلاگ را به صفحه اصلی منتقل کردیم. صفحه اصلی کاملا بی معنی بود، و اساسا یک صفحه دیگر درباره Joost de Valk بود. و هرچندJoost خودش را دوست دارد، اما این چیزی نبود که ما انتظار داشتیم که مردم برای آن به سایت ما بیایند.

بخش های خود را نامگذاری کنید

هنگامی که از ساختار سایت خود راضی شدید به نام­هایی که برای بخش­های خود انتخاب کرده­اید، نگاهی بیندازید. اگر محتوای کافی در مورد یک موضوع دارید تا بتواند قسمت خاص خود را داشته باشد، می توانید شرط ببندید که افراد نیز آن را جستجو می­کنند. به همین دلیل بسیار منطقی است تا اطمینان حاصل کنید که نام بخش های شما از کلمات کلیدی مورد نظر مردم برای جستجو استفاده می­کنند! اگر نام مناسب برای بخش­ها و زیربخش­های خود انتخاب کنید، نیمی از راه را پیموده­اید. اکنون از تکنیک های مشابه برای انتخاب عناوین برای صفحات خود استفاده کنید و مطمئن شوید که آنها را کوتاه و تمیز نگه می­دارید.
به عنوان مثال، اگر شما مثل ما هستید و پلاگین های وردپرس را نوشته اید و بخشی برای آنها ایجاد کرده اید، نباید این قسمت را وردپرس نامگذاری کنید. مردم چه چیزی را جستجو می کنند؟ اگر آنها یک پلاگین جدید برای وردپرس بخواهند، احتمالا از پلاگین های وردپرس به عنوان یک عبارت جستجو استفاده می کنند. این همچنین عبارتی برای این بخش خواهد بود. بخش ما دارای نام هایی است که در شکل 12 نشان داده شده است.

شکل 12: نام های معقول برای بخش ها
شکل 12: نام های معقول برای بخش ها

ساختار پیوند داخلی

اگر این کار را با ساختار سایت جدید خود درست انجام دهید، باید مثل یک هرم باشد. حالا شما باید چگونگی اتصال بخش های این هرم را در نظر بگیرید. به آن بخش ها به عنوان هرم کوچک در داخل هرم اصلی خود نگاه کنید. هر صفحه در بالای هرم باید به تمام زیرصفحات آن پیوند داده شود و برعکس. بنابراین، تمام زیر صفحات در داخل هرم باید به صفحه بالای همان هرم پیوند داده شوند.

از آنجا که شما صفحاتی که از لحاظ محتوا با یکدیگر ارتباط نزدیک دارند را به هم پیوند می­دهید، شما احتمال رتبه بندی سایت خود را افزایش می­دهید. انجام این کار، با نشان دادن آنچه مربوط است و آنچه که نیست به موتور جستجو کمک می کند.

به شکل مثال 13 نگاه کنید:

شکل 13: پیوند دادن صفحات به یکدیگر درون هر بخش
شکل 13: پیوند دادن صفحات به یکدیگر درون هر بخش

شما باید اطمینان حاصل کنید که پیوندهای خود را بین هر صفحه مربوط به آن صفحات حفظ کنید. به عنوان مثال، اگر همیشه زیرصفحات 3 را به پلاگین 2 پیوند دهید، موتور جستجو ممکن است فکر کند که زیربخش 3 مربوط به پلاگین 2 است، در حالی که فقط مربوط به پلاگین 4 است.

از ساختار سایت جدید خود به URL ها

هنگامی که شما ساختار جدید سایت خود را ایجاد کردید، می توانید پیش بروید و URL هایی را برای این ساختار ایجاد کنید. URL هر صفحه باید محتوای آن صفحه را توصیف کند، ساختار URL باید به اندازه ممکن کوتاه باشد. اگر شما تعیین کرده اید که چه کلمات کلیدی را می خواهید رتبه بندی کنید، ممکن است مهمترین آنها را در URLهایتان لحاظ کنید.

در حین اجرای URL های جدید، موارد ذیل را در نظر داشته باشید:

اگر از چند کلمه استفاده می کنید، آنها را با خط تیره از هم جدا کنید.

  • URL های مخلوط به درستی کار نمی­کنند، زیرا سرورهای یونیکس و لینوکس حساس به حروف هستند. داشتن URLهای مخلوط به شدت احتمال وقوع خطای تایپی را افزایش می دهد – آیا تا به حال سعی کرده اید که URL مانند / LoOks / LiKe / ThiS / را بخاطر داشته باشید؟
  • ممکن است اعداد برای CMS شما آسان باشند، اما برای کاربران شما خیر. یادآوری URL همراه با عدد در آن دشوار است، به طوری که شانس اینکه مردم آن را به یاد داشته باشند و به آن پیوند دهند کمتر است – از اعداد در URL ها استفاده نکنید.
  • اگر می­توانید URL ها را قابل حدس زدن ایجاد کنید. اگر مردم بتوانند URLهای شما را به خاطر بسپارند، می توانند با دوستانشان به راحتی درباره آن صحبت کنند.
  • اطمینان حاصل کنید که همه صفحات قدیمی خود را به معادل­های جدید خود با استفاده از تغییر مسیر 301 هدایت می کنید. تغییر مسیر 301 یک مسیر دائمی است و به این ترتیب موتورهای جستجو تمام مقادیر پیوند را از URL قدیمی به URL جدید انتقال می دهند. برای مثال، اطمینان حاصل کنید http://example.com به http://www.example.com تغییر مسیر 301 می­دهد یا بالعکس، بنابراین مردم همیشه به یک نسخه از سایت شما پیوند می دهند.
  • اطمینان حاصل کنید که محتوا در یک و تنها یک URL در دسترس باشد، برای مثال، با پیاده سازی شیوه­های چاپ در صفحات خود. دلیل معتبری در استفاده از صفحه دیگر برای چاپ وجود ندارد زیرا همه مرورگرهای اصلی از شیوه های چاپ پشتیبانی می کنند.

خیلی مهم است بدانیم دیدگاه شما راجع به این مطلب چیست؟

avatar
  Subscribe  
Notify of