زبان بدن: گام صدا

استفاده از گام صدا و تندی و حالت ارائه آن می تواند شخصیت تان را جلوه دهد، همچنین در تاثیر منظور تان روی افراد نیز موثر خواهد بود. شما می توانید گام صدای تان را با رعایت نکاتی همچون شیب تندی صدا، تن صدا و … روی زبان بدن تان پین کنید.

یک پروفسور از دانشگاه استنفورد برای یک آزمایشگاه در کلاس روانشناسی اش نوار های صوتی از صحبتهای پزشکان با بیمارانشان تهیه کرد، حال نصف آن پزشکان برای معالجه غلط شان به دادگاه آورده شده اند، سپس پروفسور نوار ها را برای دانشجویان پخش کرد و گفت که می تواند تشخیص دهد که کدام پزشک مورد بازخواست قرار گرفته، اما اینجا یک مسئله ای است! نوار های ضبط شده از لحاظ محتوا فیلتر شده بودند یعنی چیز هایی که دانشجویان شنیده بودند خود کلمات اصلی نبوده و با مقداری تعریف همراه بودند اما به طور شگفت آوری آن ها بازهم تفاوت آن را متوجه شدند! پزشکانی که محاکمه شده بودند، حالت خصومت آمیز و سلطه گرا داشتند در صورتی که گروه دیگر گرم و با همدلی شنیده می شدند.

به عنوان رهبر شما می توانید مطمئن باشید که افراد فقط به کلمات شما گوش نمی دهند، آن ها قواعد آوایی تان را هم بررسی می کند. چیزی را که بیان می کنید، چگونه به زبان می آورید؟!

فکر کنید برای مثال چگونه قواعد آوایی می توانند یک جمله خوشبینانه مثل “بله، درسته” را با یک آوایی همراه با طعنه و نیشخند و در صورت دیگر با آوایی شمرده و با کمی لبخند لحاظ کرد!

بالا بردن میزان صدا و شدت دادن به آن، بخاطر شدید کردن هیجان و فوریتی که می فرستد کاملا تاثیر گذار است. یک تغییر در انعطاف صدا می تواند معنی جملات بعدی را تغییر دهد.

چهار نکته برای استفاده از صدای تان

1. به راحتی نفس بکشید – فشار باعث جمع شدن نفس تان و تنگ شدن گلوی تان می شود که صدای تان را پر از استرس می کند. تکنیک موجود این است که با شکم تان نفس بکشید، مستقیم نگاه کنید، شانه تان موازی سطح زمین باشد و گلوی تان را راحت بگذارید. آرام تا شش بشمارید، نفس بکشید و شکم تان را با هوا بزرگ تر کنید سپس دوباره تا شش بشمارید و نفس تان را بیرون دهید. انجام دادن چهار با پنج بار تنظیم نفس کشیدن قبل از اینکه صحبت کنید، کمک می کند که صدای تان راحت و قابل کنترل باشد.

تن صدای تان را تغییر دهید، از یک نواخت بودن صدا که نشان می دهد مشغول این موضوع نشده اید یا خسته شده اید دوری کنید. 

2. بلند و سریع صحبت کنید – این کار شما را با اطمینان جلوه می دهد البته مگر اینکه شما داد بزنید که شما را بی اساس یا بی ادب نشان می دهد. صحبت کردن به آرامی و نرمی برای نشان دادن محرمانگی و اهمیت یک پیام موثر است اما همیشه مطمئن بشوید که اندازه صدا به قدر کافی بلند باشد که شنیده شود و به یاد داشته باشید که صحبت کردن و تلفض تان کاملا واضح باشد.

3. گام آنی صدای تان را پیدا کنید – در استرس و یا هیجان گام صدا به بلندی گرایش پیدا می کند. زنانی که به طور طبیعی صدای بلند تری دارند لازم است که به طور خاص از این آگاه باشند که مردم به عمق آوای قدرتمند و مقتدر توجه می کنند.

4. بلندی صدای تان را بسنجید – هیچ چیز به اندازه اینکه اجزه دهید صدای تان در ته جمله ها بلند شود، اعتبار تان را خراب نمی کند. موقع اعلان خبر مطمئن شوید که از یک قوس خوبی در صدای تان در ابتدای جمله استفاده می کنید، تن صدای تان را در وسط های جمله، بلند نگه دارید و در آخر جملات کم کنید.

ضمناٌ زمانی که ارائه می دهید، نگران پر شدن هر لحظه با کلمات نباشید، هرزچندگاهی توقف کنید، این ممکن است که نشان دهید منتظر تثبیت بحث هستید اما آن را طولانی نکنید.

خیلی مهم است بدانیم دیدگاه شما راجع به این مطلب چیست؟

avatar
  Subscribe  
Notify of