زبان بدن: چگونه افراد زبان بدن (Body Language) شما را می خوانند؟!

چگونه علائم زبان بدن دریافت می شود؟

ما بار ها و بار ها به بررسی اینکه چطور Body Language (زبان بدن) چطور پیام هایی که سعی در فرستادن آن داریم را می فرستد پرداخته ایم و یکی از دریافته های پویای روانشناسی این است که مغز ما سخت افزاریست برای دریافت علائم رفتار های غیر کلامی، گرچه خیلی از ما واقعا از عملکرد آن آگاه نیستیم.

همه سران، اشتیاق و گرمی، اعتماد، جرات و خون سردی را با حالت بدنی، حالت های صورت شان و دست هایشان و استفاده از فضا نشان داده اند. کلید تبدیل شدن به یک سخنران تاثیر گذار با رفتار غیر کلامی، خوب فهمیدن تاثیر این علائم است که به منظوری که دارید کمتر بستگی دارد، بلکه بیشتر به درک اکثر مردم به این علائم بستگی دارد.

یک آموزش قدیمی و کاملا غلط از Albert Mehrabian که می گوید:

تاثیر یک پیام تنها هفت درصد به کلمات مورد استفاده بستگی دارد!

بیشترین تاثیر را حالت صورت و بقیه فرم های زبان بدن دارند و پاسخگوی 55% از تاثیر کل هستند و تن صدا 38% از تاثر کلی را در بر دارد. خب، بدیهی است که شما نمی توانید با گوش دادن به یک شخص با زبان خارجی 93% از چیزی گه می گوید را با مشاهده زبان بدنش متوجه شوید.

احساسات یک بخش بزرگ از تاثیر گذاری یک رهبر است! همه ما مواظب حالت های ایستاده بدن و طرز بیاناتی هستیم که با آن ها کار می کنیم، به عنوان یک رهبر، هر هیجان و احساس قوی ای که نشان می دهید مانند اشتیاق و نفرت باعث خواهد شد که مردم اطراف شما آن را منعکس یا دریافت کنند و این فقط یک واکنش فیزیکی نیست چون حالت های چهره شروع می کنند به مطابقت با احساسات!

// زبان بدن (Body Language) همچنین یک نقش قاطع در اعتماد سازی دارد که افراد شما به درستی پیام های شما را می فهمند.

علائم بدن تان چگونه دریافت می شوند؟

زبان بدن (body language) اساس فرم های اولیه ما در برقراری ارتباط بود، دومین توانایی حاصل از آن برای تشخیص این است که یک نفر ایمن است یا خطرناک! که اغلب یک مسئله بین مرگ و زندگیست. علائم رفتار های غیر کلامی همچنان برای تاثیر سریع به ما کمک می کند اما به طور طبیعی این توانایی می تواند راجب به همه احساسات ما درست نباشد! مشکل این است که جهان تغییر کرده ولی توانایی ما در رفتار شناسی بدن همچنان بر پایه قدیم است و واکنش هیجانی نسبت به زمانی که انسان شروع به روابط متقابل با دیگری کرد، تغییر خاصی نکرده است.

به خاطر اینکه ما موقع بررسی زبان بدن دچار اشتباه هایی می شویم، علائم رفتار های غیر کلامی همیشه مقصود مورد نظر تان را نمی رسانند.

5 اشتباه مهم که توسط مردم صورت می گیرد

1. آن ها دنبال نکات منفی هستند – افرادی که شما با آن ها کار می کنید با مشاهده زبان بدن تان دائماٌ در حال بررسی حالت ذهنی شما هستند. از آنجایی که بشر به پیام های منفی نسبت به پیام های مثبت اهمیت بیشتری می دهد، اساساٌ مردم برای هر پیامی که نشان دهنده حالت بد ذهنی شما یا نشان دهنده ناراحت شدن شما است حساس هستند.

2. آن ها نمی توانند مفهوم اصلی را متوجه شوند – شما واقعا نمی توانید حسی در رفتار غیر کلامی افراد ایجاد کنید مگر آنکه موقعیت و اوضاع وابسته به آن را درک کنید که آن مفهوم کلی یا کانتکست است. کانتکست (Context) مفهوم متغیر هایی است که مکان، روابط، زمان یک روز، تجربه های قبلی و حتی چیز هایی مانند دمای هوای اتاق را شامل می شود. وابسته به کانتکست علائم دو رفتار غیر کلامی یکسان می تواند معنی کاملا متفاوتی را داشته باشد.

(کسی که در یک روز سرد روی نیمکت پارک، به صورت قوز و دست به سینه نشته است کاملا معنای متفاوتی را با فردی در همین حالت روی صندلی محل کار خود نشته است دارد. فرد اول می گوید من سردم است، اما فرد دوم می گوید من مضطرب هستم)

3. آن ها فقط در یک حرکت شما به دنبال معنی می گردند – خیلی از اوقات همکاران شما معنی فقط یک حرکت یا بعضی وقت ها یک حرکت غیر کلامی بی معنی را برداشت می کنند. یک حالت بدنی به تنهایی می تواند معانی زیادی داشته باشد و یا حتی اصلا معنی نداشته باشد. سعی کنید هنگامی که حرکات غیر کلامی ای که همراه با معنی است انجام می دهید را به نوعی شرح دهید، زیرا ممکن است برداشت غلطی را از آن حرکت شما داشته باشند.

4. آن ها منظور اصلی تان را نمی دانند – مشاهده یک نفر در حالت معمولی چطور رفتار می کند به شما کمک می کند تغییرات پر معنی رفتار آن را بر اساس رفتار اصلی اش تشخیص دهید. حال اگر شما رفتار معمولی یک نفر را ندانید، در این حالت چه اتفاقی می افتد؟! سعی کنید در این مورد مفاهیم رفتار غیر کلامی را به طور مثبت ترجمه کنید.

5. آن ها با سطحی از تعصب ها و جبهه گیری ها شما را ارزیابی می کنند – وقتی اثر کار با تعصب مورد نظر شماست، آن Halo Effect یا اثر حاله ای نامیده می شود که تعصب و طرفداری می تواند بر ضد شما هم کار کند. چه می شود شما به جای کسی که افراد دوستش دارند از کسی که از آن نفرت دارند تعریف کنید، خب در آن صحنه شما کامل مطرحش کرده اید اما شک نکنید واکنش اولیه آن ها خوب نخواهد بود. تعصبات فرهنگی که همان ارزش های مشترکشان است تعیین می کند که کدام رفتار غیر کلامی احساس عادی و درست بودن می دهد و کدام یک غیر عادی و نادرست است.

موقع سرو کار داشتن با مردم در زمینه های مختلف میشود فهمید تعصبات فرهنگی با توانایی آن ها برای قضاوت حرکات شما تداخل دارد، از سلام و احوال پرسی تا مقداری که از احساسات خود که به نمایش می گذارید و حتی تماس و فاصله. یک پندار شایسته و درست در یک فرهنگ ممکن است در یک فرهنگ دیگر بیهوده و یا رنجاننده باشد، در مورد شما چطور است؟

در این پنج مورد ذکر شده چه چیزی به ذهن تان خطور کرد؟ می توانید دفعاتی که زبان بدن تان را درست تعبیر نکردند به باد بیاوید ممکن است آن در یک جلسه کاری به اشتباه برداشت شده!  ما همگی علادم رفتار های غیر کلامی خودمان را داریم که می تواند پیام اشتباهی را بفرستد، بررسی کنید کدام یک از علائم رفتاری تا اغلب به اشتباه تفصیر می شود.

تغییر زبان بدن برای هماهنگ شدن گفتار

به نظر شما کدام یک از گفتار ها توسط افراد اطرافتان مورد توجه قرار می گیرد؟ کلامی یا حرکات غیر کلامی؟!

همانطور که در طی چند نظرسنجی متوجه شدیم رفتار های غیر کلامی به طور کاملا ناخودآگاهی در افراد تاثیر گذاشته و آن ها آنچه را که از رفتار های غیر کلامی تان متوجه می شوند را در نظر می گیرند. به طور غیر ارادی آن ها چیز هایی را که از شما می بینند قبول می کنند نه چیز هایی که می شنوند! پس مهم است که شما رفتار های غیر کلامی تان را با صحبت هایی که می کنید هماهنگ کنید، زیرا اینگونه علاوه بر تاثیر کلامی ای که بر روی افراد دارید می توانید آن ها را کاملا در بحث خود جای داده و ذهن شان را مشغول کنید.

استفاده از حرکات غیر کلامی ای که با صحبت های تان آمیخته نشده کاملا موضوع تان را تخریب می کند و در نهایت شما یک سخنرانی بی نتیجه را رقم می زنید. هنگامی که شما موضوعی را در جمع ذکر می کنید اما علائم غیر کلامی تان با موضوع همخوانی ندارد، مسلماٌ نتیجه ای منفی را دریافت خواهید کرد.

زمانبندی!

اگر حالت بدن تان را قبل یا هنگام بحث سخنرانی مناسب کنید خشنود و صادق ظاهر می شوید، در حالی که اگر اول سخنرانی کنید و بعد حالت تان را بگیرید مانند بسیار از رهبران دیگر ساختگی و دروغی تلقی می شوید.

زبان بدن (Body Language) بسیار بیشتر از شرح این شگرد ها است، بلکه بازتابی از حالت ظاهری و باطنی شماست! زبان بدن نمی تواند احساسات درونی شما را مخفی کند و خلاف بر این آن ها را فاش می کند.

خیلی مهم است بدانیم دیدگاه شما راجع به این مطلب چیست؟

avatar
  Subscribe  
Notify of