زبان بدن: ارزیابی رهبران چگونه صورت می گیرد؟

ضمن عرض سلام خدمت کاربران گرامی وب سایت بیوتی تم، من در این دوره می خواهم شما را با درکی از مفهوم زبان بدن (body language) که آن در رهبران چگونه ارزیابی می شوند آشنا کنم. شما به عنوان یک رهبر می بایست قوانین زبان بدن رهبران را یاد بگیرید، برای کسب شخصیت مدیریتی و ارزیابی رهبران می توانید زبان بدن آن ها را مورد بررسی قرار دهید. استفاده از علائم زبان بدن در رهبران رایج است و کمتر کسی متوجه عدم آن می شود.

ایجاد یک شخصیت مدیریتی

زبان بدن (body language) یک نقش کلیدی را در درک کردن یک نفر به عنوان رهبر بازی می کند. شما می توانید با استفاده از حرکاتی که انجام می دهید، ذهنیت دقیق و شخصیتی جذاب از خود بسازید که به راحتی با حفظ آن ها درک مفاهیم سخنان تان را برای افراد ساده تر می کنید. چنانچه شما یک رهبر هستید، انجام این حرکات برای شما در مذاکره ضروری است، زیرا آن ها منجرب به کسب اعتماد از سوی مردم و دنبال کنندگان تان می شود.

3 نکته برای بالا بردن وجهه مدیریتی

1. کاملا صاف بشینید – سعی کنید همین الان این حرکت را انجام دهید، روی یک صندلی بنشینید به طوی که پاهای تان روی هم دیگر باشند، حال آرنج خود را به کمربند نزدیک کنید، دست های تان را کمی فشار داده و روی لباستان قرار دهید، شانه ها را کمی به جلو متمایل کرده و به خود بگوئید “من با اعتماد به نفس و قدرتمندم“!

در این حالت صرف نظر از چیزی که شما می گوئید، اکثر افراد شما را ضعیف و سلطه پذیر قضاوت می کنند، پس صاف نشستن را به یاد داشته باشید، شانه های تان را عقب بدهید و آرنج های تان را نسبت به پاها از بدن تان دور کنید و در ادامه پاهای تان را محکم روی زمین قرار بدهید. این حرکت نتهنا فکر کردن مردم راجب به شما را تغییر می دهد، بلکه روی احساس تان راجب به خود تان نیز تاثیر گذار است.

2. محیط تان را به دست بگیرید – شخصیت های مدیریتی به صورت بی کلام در پی استفاده از ارتفاع در محیط هستند. اگر شما در کنار یک میز کنفرانس نشته اید، هنگامی که صحبت می کنید بلند شوید و از این حالت لحظه ای هم استفاده کنید که حتی برای یک لحظه ام شده، بلند ترین فرد حاظر در اتاق می شوید. اگر شما به اطراف حرکت کنید، فضای اضافی را که گرفته اید به تاثیر گذاری تان اضافه می کند و اگر شما نشسته اید می توانید با مرتب کردن میز تان فضای بیشتری را دریافت کنید.

3. از حالت دلگرم و مطمئن استفاده کنید – حالت دست صحبت های شما را تکمیل می کند و می تواند به آن انرژی، هیجان و اشتیاق را اضافه کند اما زیاده روی در آن مخصوصا هنگامی که دست های تان از شانه های تان بالا تر هستند می تواند نشان دهد که شما از کنترل خارج شده اید و کمتر قابل باور و قدرتمند هستید.

نمایان شدن قدرت و قابل اعتماد بودن با استفاده از حالت بدنی آرام و کنترل شده اساساٌ در میان تنه به دست می آید.

احتمالا حالت قله کردن دست ها را توسط رهبران در مذاکره و یا ابحاث دیگر دیده اید، این حرکت حس اطمینان را می رساند به همین خاطر وقتی می خواهید به یک نکته کلیدی تاکید کنید، آن خیلی تاثیر گذار است اما سعی کنید از این حالت خیلی کم استفاده کنید. رهبرانی که از این حالت زیاد استفاده می کنند ماشین وار و بی صداقت به نظر می رسند.

دست ها و بازو های تان را به دور از بخش نیم تنه بدن تان حرکت بدهید، این یک روش برای بالا بردن سطح اطمینان، آسایش خاطر و اعتماد است. هر چه بیشتر بدن تان را بپوشانید با دست به سینه و دست های به هم گره خورده بیشتر نشان می دهد که شما نیاز به حفاظت یا دفاع از خودتان دارید.

برای اینکه تسلط تان روی حرکاتی که در مذاکره انجام می دهید بیشتر شود می توانبد قبل از شروع مذاکره کمی به انجام این حالت ها فکر کنید و آن ها را تمرین کنید.

رساندن گرمی و همدلی

موقع اولین آشنایی با یک مدیر بلافاصله شروع به ارزیابی کردن وی برای دو دسته از خصوصیات می کنیم. ابتدا برای قدرت و مقام و دوم برای همدلی و گرمی! بیشتر رهبران، امروز از نیاز به دیده شدن آگاه هستند اما تعداد کمی تاثیر گرمی و همدلی را می فهمند که هرکدام از آنچه که فرش را می کنیم مهم تر است. از آنجایی که سازمان ها به سمت کار اشتراکی می روند، موفقیت تان به عنوان یک مدیر بستگی به این دارد که بتوانید در گروه مدیران، حس احترام و با ارزش بودن و دخیل بودن در کار را ایجاد کنید.

اطمینان و قدرت به شکل غیر کلامی با بحث یافتن در فضا و فاصله نمایا می شود و هنگامی که می خواهید افراد را به همکاری تشویق کنید باید زیرکانه علائم حالت بدنی تان را با نمونه های گرم تر و صمیمی تر جایگزین کنید که این با آزاد و راحت نگه داشتن بدن تان شروع می شود. رهبران با زبان بدن (body language) آزاد مثبت تر و متقاعد کننده تر به نظر می آیند. در وضع بدنی آزاد و پذیرا، پاها همدیگر را قطع نمی کنند و بازو ها دور از بدن نگه داشته می شوند به همراه کف دست ها که یا آزاد رو به بالا و یا در حال استراحت روی میز و تریبون خیلی راحت قرار گرفته اند. خم شدن هم یکی از کار هایی است که بدن تان به راحتی حالتش را اعلام می کند.

خم شدن به سمت عقب می تواند معانی از قبیل احساسات منفی و تنفر را زبان بدن تان داشته باشد که عدم علاقه به بحث را نشان می دهد عکس آن، یعنی خم شدن به سمت جلو مخصوصا هنگامی که نشسته اید می تواند عواملی را همچون علاقه شما به بحث و مشغول شدن تان در آن را نیز شرح دهد. مهققان نشان داده اند که افراد هنگامی که شنوندگانشان سر تکان می دهند سه یا چهار برابر در این حالت صحبت می کنند. اگر می خواهید علائمی را از همراهی و یا تسلطتان بر موضوع به نمایش بگذارید می توانید از کج کردن سر نیز استفاده نمائید.

هنگامی که شخصی مشغول به بحث کردن با شماست، توجه کردن به آن یکی از گرم ترین عواملی است که شما می توانید به آن فرد نشان دهید.

رساندن اطمینان و اعتماد به نفس

شما می توانید برای اطمینان دهی به مشتریان و یا دنبال کنندگان تان از هیله ی بازیگری یا وانمود کردن به مطمئن بودن استفاده کنید. خب بدیهی است که شما به عنوان یک رهبر نسبت به یک بازیگر اهداف متفاوت تری دارید اما مقدمات آماده سازی تان کاملا یکسان است.

آمادگی برای نمایش احساس اطمینان

هر گاه می خواهید دیدی را از اطمینان خود برای دیگران به نمایش بگذارید از خاطرات گذشته تان استفاده نمائید، به عنوان مثال به گذشته موفق تان فکر کنید تا حس اطمینان در شما ساکن شود. اینطور شما می توانید همانند یک بازیگر احساسات اطمینان خاطر تان را به نمایش گذاشته و در نهایت کلید موفقیتی نو را به دست آورید. به خود یاد آوری کنید که چقدر خوب هستید اما تنها چیزی که در این تکنیک اهمیت دارد شناسایی مجموعه ای از احساسات درست است.

خودتان را در ملاقاتی که در پیش دارید تجستم کنید و حس اطمینان را در آن تصور کرده، همچنین حرکات بدنی تان را نیز آنالیز کنید. آن را امتحان کنید، حالت بدن خود را به گونه ای قدرتمند حالت بدهید که فکر کنید یک مرد و یا زن فوق العاده هستید، طوری بایستید که پاهای تان کمی از هم فاصله داشته باشند و کف دست های تان کنار ران پاهای تان قرار داشته باشد. مطالعات نشان داده، یک حالت قدرتمند بدن مانند این حرکت در حداقل دو دقیقه سطح هورمون تستسترون را که به قدرت تان مربوط است تحریک و افزایش می دهد و سطح هورمون کرتیزول که مربوط به استرس است را کاهش می دهد. این حالت حس قدرت و ریسک پذیری را در انسان افزایش می دهد که باز هم از مزایای زبان بدن (body language) نامیده می شود.

پس در این صورت سعی کنی قبل از مذاکره حتما به دستاورد های گذشته تان فکر کرده و موفقیت های تان را به یاد بیاورید، بعد از آن سعی کنید حالت های قدرتمند بودن را به خود بگیرید.

خیلی مهم است بدانیم دیدگاه شما راجع به این مطلب چیست؟

avatar
  Subscribe  
Notify of