زبان بدن: ایجاد یک اثر مثبت در اولین برخورد

ایجاد احساسات و اثرات مثبت در اولین برخورد با افراد

در تجارت احساسات اولیه تعیین کننده هستند و زود تر از آنچه فکرشان را بکنید ساخته می شوند. در واقع در 7 ثانیه و یا کمتر مردم معتمد بودنتان، صلاحیت تان، صمیمیت و اعتماد به نفس تان را از روی زبان بدن تان در اولین برخورد میسنجند و یک مرتبه یک نفر از لحاظ روحی شما را بر اساس دوست داشتنی بودن یا نبودن، مقتدر بودن یا سلطه پذیر بودن، درست بودن یا منحرف بودن و هر چیزی که شما نمایان می کنید از فیلتر آن رد می شود برچست می زند.

شما در این زمان نمی توانید مردم را از داوری های سریعشان متوقف کنید. بخاطر چگونگی پیام هایی که مغز انسان مخابره می کند، شما فقط می توانید بفهمید چطور این تصمیم گیری ها را به نفع هدف تان تغییر بدهید. احساسات اولیه به شدت تحت تاثیر رفتار های غیر کلامی هستند، در واقع علم پی برده که زبان بدن تاثیرش روی احساسات دیگران چهار برابر بیشتر از حرفی است که شما به آن ها می زنید.

همه ما می خواهیم با افرادی که نیرو بخش و سرگرم کننده هستند مرابده داشته باشیم، کسانی که ما را در راحتی قرار می دهند وباعث می شوند احساس خوبی نسبت به خودمان داشته باشیم. خوشبختان روش های زیادی برای اینکه رفتار غیر کلامی مناسبی را در همان لحظات حیاتی اول به اجرا بگذارید وجود دارد.

1. طرز برخورد تان را سازگار کنید

افراد فورا طرز برخورد تان را متوجه می شوند، پس قبل از اینکه به اتاق کنفرانس برای ملاقات تیم تان بروید یا برای بحث فروش و مصاحبه کار وارد دفتر کسی بشوید، راجب به موقعیت فکر کنید و یک تصمیم هوشیارانه راجب به اینکه چگونه برخوردی را داشته باشید بگیرید.

طرز برخورد هایی که مردم را جذب می کند شامل رفتاری دوستانه، شادی، پذیرا، شکیبا، صمیمی، کمک دهنده و کنجکاو و طرز برخورد های دور کننده شامل رفتار هایی مثل عصبانیت، بی صبری، بی حوصلگی، گستاخی، ترس، افسردگی، بد گمانی نیز هستند.

2. چک کردن نوع ایستادن

شانه های تان را به سمت گوش های تان بالا ببرید، حال کمی به سمت عقب متمایل شان کنید و در نهایت آن ها را به سمت پایین بیندازید. حالت ایستادن تان را عمودی و راست حفظ کنید، قرار گیری شانه های تان در این وضعیت و بالا گرفتن سر تان باعث می شود شما خیلی با اعتماد به نفس دیده شوید.

3. لبخند زدن

لبخند حالت چهره ایست که ما در اکثر اوقات خیلی می پسندیم. وقتی شما می خواهید وارد اتاقی شوید با کمی لبخند ورود پیدا کنید و هنگامی که با کسی برخورد می کنید، لبخند تان را بزرگ تر نمایان کنید. لبخند یکی از اثرات زبان بدن بر روی افراد است.

4. تماس چشمی

نگاه کردن در چشمان یک نفر انرژی را ارسال می کند که بسیار کارگشا است، با این حال بیشتر ما واقعا از این رفتار های غیر کلامی بهره مند نمی شویم. برای بهتر کردن ارتباط چشمی تان یک تمرین برای شناسایی رنگ چشم افرادی که می بینید انجام دهید، این تمرین شما را برای افزایش دادن نگاه مستقیم تان نسبت به حالت معمول تقویت می کند.

5. بالا بردن ابرو ها

به طور خلاصه چشم های تان را بیشتر از حالت کمی باز کنید تا ابرو های تان با تقلید از آن ها نمایان شوند. این یک نشانی جهانی شناسایی دوستان است.

6. به جلو خم شوید

به سمت کسی خم شدن در پشت میز نشان می دهد که شما در بحث مشغول شده اید و به آن علاقه دارید، اما این خمیدگی ظاهری برای حفظ احترام افراد می بایست فاصله مناسب را حفظ کند.

ارتباط میانی

شما می توانید با استفاده از یک رفتار غیر کلامی ترکیب شده با یک کلمه ساده تاثیر ماندگار و مثبتی را ایجاد کنید. وقتی یک نفر را می بینید که برای آشنایی اسم خود را بیان می کند، یک راهی برای دوباره تکرار شدن اسمش در میان صحبت های تان پیدا کنید و به آرامی بازو آن فرد را لمس کنید.

اثر این لمس کوتاه مدت می تواند گام محکمی را در صمیمیت تان ایجاد کند و همینطور می تواند با ایجاد راه ارتباط میان شما و آن فرد، اثرات مثبتی را که میان صحبت های تان تولید شده انتقال یابد. این حرکت می تواند در کنفرانس های بعدی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

هر برخورد، از کنفرانس های کاری تا یک ناهار جمعی می تواند فرصتی را رقم بزند که شما با استفاده از آن، مخاطبین شخصی تان را افزایش دهید. از همین حالا برای ارتباط میان خود و فرد مورد نظر برنامه ای بریزید تا به سادگی آن را جذب خود کنید.

ده نکته مهم برای دست دادن با افراد

آیا می دانستید که دست دادن شما می تواند چیزی باشد که افراد از ملاقات شما خیلی به یادش دارند، دلیلش آن است که لمس کردن یکی از قدیمی ترین و قوی ترین رفتار های غیر کلامی است.

در حقیقت یک تحقیق نشان داده که مردم با دست دادن دو برابر بیشتر دوست دارند شما را به یاد بیاورند، محققان همچنین فهمیدند که مردم نسبت به آن هایی که با خود دست داده اند، خیلی راحت تر و دوستانه تر برخورد می کنند. اما باید بدانید که مردم با توجه به نوع دست دادن تان قضاوت های شخصی می کنند.

استفاده از این نکات نوع دست دادن تان را خیلی بهتر می کند

1. بلند شوید – زمانی که با فردی آشنا می شوید و دستتان را دراز می کنید همیشه باید بایستید.

2. مطمئن شوید که دست راستتان برای دست دادن آزاد است – کیف پول، کیف دستی، نوشیدنی و یا موبایل خود را به دست چپ خود بسپارید و برای این عمل آماده باشید.

3. ارتباط چشمی را به خاطر داشته باشید – وقتی که می خواهید دست بدهید، مستقیم به چشم های فرد مقابل نگاه کنید. ارتباط چشمی مستقیم در این لحظه، برترین احساس ها را در ارتباط هدایت می کند.

4. لبخند بزنید – زمانی که شما لبخند می زنید باعث می شود به طور ناخودآگاده طرف مقابل هم در جواب لبخند بزند. زمانی که حالت های چهره با احساسات مشابه شان هماهنگ می شوند مانند آن لبخند فرد دوم که در جواب می زند باعث شادی در شخص اول می شود.

5. جای گیری – طوری با گوشه بدنتان زاویه دار بایستید که کاملا مقابل مخاطب قرار بگیرید و بعد طوری دستتان را جلو ببرید که کف دست به پهلو قرار بگیرد. اگر شما کف دستتان را به طوری که کف دست رو به بالاست دراز کنید نشان می دهد که شما آدم مطیعی هستید.

وقتی شما دست تان را پس از دست دادن رو به بالا نگه می دارید، نشانه ای را از برتری خود به فرد مقابل نشان داده اید و اما اگر دست را پس از دست دادن به سمت پهلو جلو ببرید نشان داده اید که شما و فرد مقابل برابر و متوازن هستید.

6. مطمئن شوید که ارتباط پهلو به پهلو است – تحقیقات نشان داده است افراد فروشنده ای که کاملا با لمس کف دست طرفشان دست نمی دهند باعث ایجاد ناراحتی در عکس العمل طرف و نتیجه آن کم شدن علاقه وی به خرید می شود.

7. مطمئن شوید که محکم دست می دهید – این مورد در خانم ها خصوصا تاثیر فراوانی دارد، یک خانم با دست دادن محکم تاثیر بسیار مطلوب تری می گذارد و به عنوان یک فرد شایسته و با اعتماد به نفس قضاوت می شود.

8. قبل از رها کردن دست فرد متقابل شروع به صحبت کردن کنید – (ملاقات شما افتخار بزرگی است و من خیلی از بودن در اینجا خوشحالم) سر انجام چشم های تان را به سوی بالا بیاورید، زمانی که فاصله می گیرید و به عقب قدم برمیدارید به خاطر داشته باشید که سطح چشم هایتان را حفظ کنید. وقتی شما به پایین نگاه کنید این نشانه مطیع بودن شما است و می خواهید تاثیر نهایی از روی گرمی و اعتماد به نفس باشد.

شما فرصت زیادی برای تمرین این کلید ها دارید و می توانید آن ها را با دوستان و خانواده خود تمرین کرده تا در نهایت به حرفه ای از این زمینه دست پیدا کنید.

خیلی مهم است بدانیم دیدگاه شما راجع به این مطلب چیست؟

avatar
  Subscribe  
Notify of