تعریف کسب و کار تان

سلام خدمت کاربران وب سایت بیوتی تم، امروز قصد معرفی و آموزش بخش جدید تعریف کسب و کار از دوره طرح کسب و کار را داریم. برای دست آوری به موفقیت و کسب درآمد از بازار کسب و کار، اندازه بازار را بسنجید! مشخص شدن جایگاه شما در بازار و تعریف کسب و کار تان، مدل کسب و کار تان را استحکام می بخشد.

مشخص کردن اینکه چرا شما به مدل کسب و کار نیاز دارید

درک اهیمت مدل کسب و کار خیلی سخت است، در ابتدا شما باید تجارت تان را مشخص کنید و اینکه چطور می خواهید با رقبای خود رقابت کنید. شما باید بازار را درک کنید و اینکه تجارت تان قرار است چه قسمتی از بازار را در مقابل رقبای شما تصاحب کند. شما باید محصولتان و دلیل دلیل علاقه مشتری به آن را به طور کامل مشخص کنید. هنگامی که محصول مشخص شد به یک درک خوب از آنکه چطور آن را به بازار برسانید نیاز دارید و پس از آن باید بدانید که چطور تجارت تان را راه اندازی کرده و به طور مفصل در مورد آن صحبت کنید و حتما یک برنامه برای پشتیبانی از آن داشته باشید.

مواردی که ذکر شد نشانه آن است که شما حال نیاز به نیروی کاری دارید و برنامه ای که با آن نیروی کارتان و منابع تان مدیریت کنید، همچنین باید مسئولیت های اجرایی تان و روش براورد کردن آن ها را هم مشخص کنید. زمانی که این کار ها را انجام دادید باید روی برآیند مالی تان برنامه ریزی کنید و یک طرح شفاف مالی داشته باشید که به شما کمک می کند تا عملکرد تجارت تان را در طول زمان بفهمید. هنگامی که این کار ها انجام شد شما باید به آن فکر کنید که در طول زمان راه اندازی تجارت تان ممکن است با چه دام هایی مواج بشوید و از اینکه آن ها را در برنامه خود جای داده اید مطمئن شوید. اکثر این عوامل به نوع تجارتی که می خواهید راه اندازی کنید مربوط می شود اگر چه این ها جزء های اصلی یک مدل کسب و کار هستند و به همین دلیل شما باید آن ها را در نظر بگیرید.

مشخص کردن مشکلاتی که حل می کنید

اولین قدم در نوشتن مدل کسب و کار بحث در مورد مشکلی است که شما می خواهید آن را حل کنید، آیا مردم حاظر هستند برای حل کردن این مشکل پول بدهند؟ شما باید تشخیص بدهید مشکل از کجاست، مشکل از شرکت هاست و یا مربوط به خود شخص است؟ همچنین مشتری های اصلی تان چه کسانی هستند و مشکل پیش آمده چقدر بزرگ است و چطور برای مشتری تان پیش می آید؟ آیا محصولات گران هستند و مشکل قیمت دارند؟ آیا مشکل زمانی دارند یا مشکل از کیفیت محصولی است که تولید می شود و آیا شما می توانید در بالا بردن کیفیت آن ها را یاری کنید؟

هنگامی که شما مشکلات را نوشتید، شما باید  آن را به دست مشتری هدف تان برسانید و این مشکلات از نظر آن ها تائید شود و اینجا است که تقاضا برای محصول و خدمات تان بوجود می آید. همینطور که دارید در مورد مشکل تجارت تان و روش حل آن بحث می کنید یادتان باشید که یک توضیح مطمئن کننده برای مشتری تان داشته باشید.

اندازه بازار

در حین نوشتن مدل کسب و کارتان شما باید یک درک عمیق از اندازه درک بازار داشته باشید که به شما کمک می کند تا بفهمید تجارتی که می خواهید شروع کنید چقدر می تواند برای مردم جذاب باشد. آیا بازار شامل تجارت هاست یا مصرف کنندگان؟ چقدر از مردم در بازار مشخص شما هستند؟ این بازار چطور خورد را سازمان دهی می کند؟ از طریق محصول، به وسیله تقسیم شدن، به وسیله مشکلات یا با توجه به مکان جغرافیایی اش؟

درباره برخی از ویژگی های معمول مشتریان آن بازار بحث بکنید. منبع مالی تان چه مقدار است؟ منبع مالی، میزان پول در دسترس در آن بازار و اینکه چقدر آن می تواند مشکلی که شما پیدا کرده اید را حل بکند. راه هایی وجود دارند که شما می توانید به وسیله آن اندازه بازار را بفهمید مانند جستجوی تجقیقات بازار، جمع آوری گزارشات تحلیلی و حتی زیر نظر داشتن اینکه رقبای تان اندازه بازار را چقدر می دانند؟ ارزیابی درست بازار به شما می گوید که به چه چیزی نیاز دارید تا به وسیله آن مقیاس تجارت تان را تعیین بکنید، همچنین به شما کمک می کند که بفهمید آیا بازار جذابیت کافی برایتان دارد؟

شما برای راه اندازی کسب و کار تان می خواهید سرمایه گذاری بکنید، بنابراین نیاز دارید تا بفهمید چقدر بازار فروش وجود دارد که شما می توانید آن را بدست بیاورید. واضح است که بازار های بزرگ تر جذاب تر است، اگر چه بازار های امن و دارای موقعیت مناسب هم می توانند سود ده باشند. برای مثال اپل را در نظر بگیرید، با تولیداتی مانند لپ تاپ، پی سی، تلفن همراه که وقتی بازار جهانی را در نظر میگیرید می بینید بازار سختی برای رقابت وجود دارد اما این بازار برای آن ها سود بسیاری دارد چون محصولات شان به خوبی در بازار جا افتاده اند. بنابراین همیطور که دارید مدل کسب و کار تان را می نویسید به طور دقیق در مورد اینکه بازارتان چطور به نظر می رسد و چقدر از آن را می توانید تصرف بکنید فکر کنید.

مشخص کردن راه حل محصول شما

مدل کسب و کار تان باید به طور دقیق محصول تان را توصیف کند. محصول تان را در چند جمله تخصصی شرح دهید، از کلمات نا مفهوم استفاده نکنید و همچنین یادتان باشد که شنونده های تان کاملا با محصولتان نا آشنا هستند، توضیح بدهید که محصول تان قرار است چه مشکلاتی را حل بکند و در مورد مزایای واقعی آن صحبت بکنید. وقتی دارید هنگام نوشتن کسب و کارتان محصول تان را شرح می دهید، مطمئن شوید که توضیح تان ساده باشد و مزایای محصول تان را به طور دقیق و درست برای مشتری تان شرح بدهد.

تعیین مدل درآمد شما

مدل کسب و کار تان باید به طور دقیقی مدل بازدهی محصولات و خدمات تان را بیان بکند و این تعیین کننده مهمی برای اینکه بفهمید تجارت تان می تواند چقدر موفقیت آمیز باشد، قرار است چقدر پول در بیاورید؟ آیا لازم است که فقط یک بار هزینه بکنید یا هزینه ها تکرا می شود و پروژه تان به تعهد پرداخت نیاز دارد؟ آیا امکان اینکه محصول تان را به عنوان جانشین یک محصول دیگر بفروشید یا اینکه محصولتان را با قیمت بالاتر بفروشید است؟ آیا قصد دارید یک افزونه بفروشید که از محصول و یا سرویس تان تعریف می کند؟ قیمت محصولات مشابه محصول شما در بازار چقدر است؟ رقبای تان چه کاری انجام می دهند؟ اگر دنبال ایده هستید، بفهمید مدل سود دهی تا چه چیزی است؟ از خودتان بپرسید مشتری تان حاظر است چقدر هزینه کند؟ تحقیقات بازار قیمت گذاری را دنبال بکنید یا به پیشنهادات رقابتی و چگونگی قیمت گذاری شان توجه کنید.

ارزش محصول تان را ارزیابی کنید و ارزش افزوده محصول تان را دست کم نگیرید و انتخاب مدل بازدهی تان مشخص می کند که چه مقدار سود از آن ارزش افزوده بدست می آورید. وقتی دارید در مورد مدل سوددهی تان بحث می کنید مطمئن شوید که به این فکر می کنید چه مقدار ارزش افزوده می دهید و در قبال آن چه مقدار پول می گیرید.

توصیف چرایی موفقیت شما در بازار

زمانی که بازار تان را شرح دادید، جایی که قرار است در آن رقابت بکنید و راهی که از طریق آن محصولتان مشکلات را حل می کند، شما به یک آنالیز SWOT نیاز دارید و یک توضیحی که چرا باید در بازار برنده شوید. توضیح تکمیلی: آنالیز SWOT عملی است که سازمان از آن استفاده می کند تا برتری ها و ضعف ها و تهدید ها و فرصت های سازمانش را بشناسد. صرفاٌ داشتن محصول کافی نیست، شما باید یاد بگیرید که چطور با رقبای خود رقابت کنید و اینکه این رقابت قرار است چه سودی برای شما داشته باشد.

شما باید یک آنالیز SWOT داشته باشید و نقاط قوت ها، ضعف ها، تهدید ها و فرصت های تان را مدیریت کنید. آن ها ضروریت هایی را به شما نشان می دهند کهه به وسیله آن ها شما به بازار می رسید و در آن رقابت می کنید.

خیلی مهم است بدانیم دیدگاه شما راجع به این مطلب چیست؟

avatar
  Subscribe  
Notify of