برندینگ: مفهوم (Brand) برند چیست؟

ضمن عرض سلام خدمت کاربران ارجمند وب سایت بیوتی تم، در این دوره همراه تان هستم با بخش جدیدی از برندینگ که بسیار بحث برانگیز است. در این بخش روند آشنایی شما با مفهوم برند ، ساخت برند موفق و فرایند برندینگ صورت می گیرد، در واقع خواهید آموخت که (Brand) برند چیست و چه کار هایی از دست آن ساخته است.

Brand – برند چیست

آیا شما فرد قابل اعتمادی هستید؟ چه کسی این را می گوید؟ همانطور که می توان در حوزه کسب و کار، اشخاصی را ملاحظه کرد که ضمن کسب اعتبار از راه آشنایی با مشتریان، اعتباری از جانب قول هایی که به آن ها داده و عمل کرده اند کسب کرده اند. از دیدی دیگر می توان گفت برند یک قول است، قول هایی که شما به مشتریان و مصرف کنندگان تان می دهید. هنگامی که شما با مشتریان تان تجارتی را انجام می دهید، حفظ قول تان و کیفیت آن، برند شما به حساب می آید.

اکثر مردم فکر می کنند که برند، یک لوگو یا اسم یک محصول است، به همین دلیل این نوع تعریف از برند خورد از دیگر ذهنیت ها متمایز می کند. شما با مشاهده یک لوگو به سادگی کسب و کار آن را در ذهن تان آنالیز می کنید. به عنوان مثال برند مک دونالد (McDonald`s) شما را یاد چه چیزی می اندازد؟، شما با دیدن دو خط خمیده زرد رنگ به راحتی در ذهن خود، تصویر و یا حتی مزه غذا های این برند را تصور می کنید.

چهار کلید برای ساخت برند (Brand) موفق

1. برند شما باید معتبر باشد – اینکه با ماهیت تان، یعنی با ارزش ها و هدف اصلی شرکت مرتبط باشد. اگر ارتباط تان قوی نباشد، قول تان باور کردنی نیست.

2. برند شما باید مناسب باشد – باید قول هایی را به مصرف کنندگان تان بدهید که مهم باشند و درک کنند که برند شما آن قول ها را بهتر از رقبای تان به آن ها ارائه می دهند.

3. ثبات قول تان را باید در هر جایی که با مصرف کننده تان هستید حفظ کنید – چرا مردم شما را قابل اعتماد می دانند؟ چون شما ثابت هستید. این برای همه برند ها یکسان است، اگر شما فاقد ثبات باشید، نمی توانید وفاداری واقعی را ایجاد کنید.

4. باید یک تعهد کلی برای حفظ قول برند تان داشته باشید – مدیریت و تمام کارکنان شما کسانی هستند که تجربه برند تان را به مصرف کنندگان ارائه می دهند. آن ها باید برند را حمایت کنند، آن را زنده نگه دارند و به سرمایه گذاری در آن ادامه دهند.

اگر شما در حال ایجاد یک برند هستید، با فکر کردن به قول برند تان شروع کنید. شما می خواهید زمانی که مصرف کننده های تان با برند تان مواجه می شوند، چه تجربه ای داشته باشند. به برند هایی که در حال حاظر با آن ها کار می کنید فکر کنید و از خودتان بپرسید، قولی که دارید می دهید واقعا درست است؟ چون شما یک بار قول می دهید و باید آن را همیشه حفظ کنید.

چرا برند ها مهم هستند؟

نگاهی به یکی از بهترین برند های دنیا بیندازیم. (کوکا کولا)

ارزش کل بازار این شرکت، حدود 175 بیلیون دلار است اما یک خصوصیت باعث بوجود آمدن حدود 75 بیلیون دلار از آن شده، این خصوصیت همان برند کوکا کولا است.

برند ها سرمایه مالی و استراتژی هستند، یک برند قوی باعث وفاداری مشتری می شود و این باعث افزایش ارزش شرکت شما می شود. اگر شما به سرمایه گذاری روی برند تان ادامه دهید، ارزش برند تان می تواند رشد کند. برند های مزایای دیگر هم دارند، آن ها به شما اجازه می دهند که برای محصولات و خدمات تان قیمت های بالا تری در نظر بگیرید. مردم به کیفیت بالای محصولات برند وابسته می شوند و مبلق بیشتری برای آن به نسبت نسخه معمولی پرداخت می کنند، حتی زمانی که دو محصول یکسان هستند! چرا؟ چون آن ها به محصول برند اعتماد بیشتری دارند.

برند ها وعده های شان را می سازند و آن ها را حفظ می کنند. اگر محصول شما برند است، شما احتمالا سهم بالایی را از بازار به دست آورده اید، در حالی که قیمت فروش را کاهش دادید. مشتریان وفادار نیاز به ارضه بالای محصول ندارند، با یک برند ثابت، جا انداختن یک محصول جدید کاری ساده است. هنگامی که مصرف کنندگان لوگوی برند را روی محصول جدید مشاهده کنند، آن ها فورا با قولی که آن محصول جدید از آن روز می دهد همراه می شوند.

برند ها مزایای دیگری هم نسبت به بازاریابی دارند، مثلا مطالعات نشان داده شرکت هایی با برند های بزرگ گردش حسای کمتری برای کارمندان دارند. برند های معروف به شرکت ها کمک می کند که کارمندان با استعداد و پرشور را استخدام کنند. برند ها باعث ایجاد مقام و اعتبار برای شرکت ها در ذهن رهبران صنعت، رهبران جامعه، رسانه ها و بازار های مالی مانند وال استریت می شوند. اما با این وجود تمام این مزایا نمی تواند این احساس را در شما ایجاد کند که یک برند بسازید.

شرایط تجاری خاصی وجود دارد که می تواند باعث اتلاف پول شود، مثلا در بازار های کاملا جدید که تعدا کمی از مصرف کننده وجود دارد، در صورت وجود شما باید هوشیارانه به سرمایه گذاری منابع تان در رشد آگاهی و علاقه در دسته اول بپردازید. اگر شما در حال حاظر با بیشترین سهم بازار رهبر بازار هستید، ایجاد یک برند احتمالا هزینه ای نخواهد داشت. اگر شما در یک صنعت متلاشی با صد ها و یا حتی هزاران رقیب کوچک هستید، یک برند قادر به بدست آوردن مشتریان کافی برای برتری نیست. اگر تجارت تان طوری است که تعداد انگشت شماری مصرف کننده دارید، مثلا حتی یک مشتری مانند دولت دارید، برندینگ نمی تواند کاری را برای تان انجام دهد.

فرایند برندینگ

1. شما باید برند و هر چیزی که با آن می آید را تعریف کنید – برند یک قول است پس شما مجبورید به طور واضح که این قول چه چیزی است و ارزش های اصلی پشت آن چیست را تعریف کنید. این ارزش ها را به عنوان دی ان ای DNA برند تصور کنید.

برند ها در انزوا وجود ندارند، پس ما مجبور هستیم به آن ها برای صحبت کردن یک خانه بدهیم! ما همچنین باید تعریف کنیم که محرک های برند را چه می نامند؟ محرک های برند تعریف می کنند که چطور ارزش های اصلی در اختلاط بازاریابی یا فرایند های کلیدی تجارت آشکار می شوند تا از برند حمایت کنند، این تمام چیزی است که با برند مرتبط و ارزش برند را در عمل نشان دهد.

2. جایگاه برند (Brand) – در اصل ما در حال شکل گیری این هستیم که مصرف کننده ها چه فکر در مورد برند می کنند. ما شناسایی می کنیم که مصرف کننده ها چه کسانی هستند، آن ها چه مزایایی از محصولات و خدمات شما انتظار دارند و در حال حاظر چه باوری در مورد محصولات و خدمات شما در مقابل رقبا دارند. در این مرحله ما یک ارتباط اصلی بین ارزش محصولات و قول برند بر قرار می کنیم. شما یک بار قول برند و اینکه جایگاهش در بازار چه است را تعریف کنید.

3. شما نیاز به بیان کردن برند دارید – برند را مانند یک شخص تصور کنید، یک شخص برای شناخته شدن به اسم، شخصیت و هویت نیاز دارد. شما همه این ها را روی برند ها انجام بدهید.

4. آگاه ساختن دیگران از برند و کار کرد آن – ما این کار را با ارتباطش هم به صورت درونی در سازمان مان و هم به صورت خارجی در بازار انجام می دهیم. چرا درونی؟ کار کنان و توضیع کنندگان شما نقش حساسی را در ارائه کردن قول برند بازی می کنند، آن ها محصولات را ایجاد و خدمات را ارائه می دهند تا قولی که مصرف کننده انتظار دارد براورده شود. حفظ کردن یک برند قوی به این معنی است که ما مجبوریم به طور مداوم ارتباط برقرار کنیم و مهم تر از همه دائماٌ قول مان را در ذهن مردم تقویت کنیم. اگر این کار انجام نشود، برند ها ارزش شان را از دست می دهند.

5. مقایسه – می خواهید ارزش یک برند را اندازه بگیرید و یا بدانید که چه چیزی را دارایی های یک برند می نامیم؟ افزایش ارزش ویژه یک برند منجرب به افزایش ارزش کمپانی شما می شود. شما همچنین می توانید کلای یک برند را اندازه گیری کنید، آیا آن برند قول تان را زنده نگه می دارد؟ آیا آن چیزی که برای تجارت تان نیاز دارید را انجام می دهد؟ فرایند ساخت برند، نیاز به زمان و پول دارد. اگر شما آن را به درستی انجام دهید، برند های قوی و سالم که باعث موفقیت بیشتر شما در تجارت تان می شود را ایجاد خواهید کرد.

خیلی مهم است بدانیم دیدگاه شما راجع به این مطلب چیست؟

avatar
  Subscribe  
Notify of