برندینگ: ارزیابی عملکرد و ارزش برند (brand)

سلام خدمت کاربران و دنبال کنندگان وب سایت بیوتی تم، همراه تان هستم با بخش جدیدی از دوره برندینگ. (brand) برند چیست ، عملکرد برند و ارزش برند چگونه تعریف می شود؟ در ادامه با ما همراه باشید.

دانستن فاکتور های مهم در اندازه گیری عملکرد برند

برای سالم نگه داشتن برند (brand) های تان، شما نیاز به اندازه گیری عملکرد شان با فاکتور های متعددی دارید.

1. چه آگاهی اولیه ای از برند تان دارید؟

شما نیاز دارید، تحقیقاتی را در بازار انجام بدهید تا درصد افرادی را که برند تان را هنگام مشاهده لوگو یا شنیدن نام آن تشخیص می دهند اندازه گیری کنید. آگاهی اولیه خصوصا از مخاطبین مورد نظر تان مهم است، پس مطمئن شوید که تحقیقات بازاریابی تان به آن مشتری های بخصوص هدایت می شود.

2. پس از بدست آورد آگاهی های اولیه باید اندازه بگیرید که مخاطبین مورد نظرتان چه فهمی نسبت به برند پیدا کرده اند؟

آیا آن ها می توانند به شما بگویند که برند تان به چه چیزی اشاره دارد؟ آیا آن ها خصوصیات و مشخصه های متمایز برند را فهمیده اند؟ آن ها با چه برندی ارتباط برقرار کرده اند و چقدر با قول اصلی و محرک های برند تان منطبق هستند؟ شما ممکن است آگاهی گسترده ای از برند داشته باشید، آیا به همان اندازه مشتریان تان توانسته اند بفهمند؟! پس نیاز است که برگردید و محرک های تان را روشن تر کنید یا برند تان را به صورت موثر تر تبلیغ کنید.

3. باید اندازه بگیرید که چقدر برند توانسته مشتری را وفادار کند؟

برای این کار میزان یادگیری و میزان تکرار خرید مشتری را اندازه بگیرید یا هم ممکن است میزان پیشنهاد برند به دیگران را توسط مشتری اندازه بگیرید. اگر شما بفهمید که مشتری وفاداری اش را از دست داده است، نشانه علامت های مختلفی است!

  • ممکن است برند ارتباطش را از دست داده باشد – ممکن است برند تان، مزایایی که از دید مشتری مهم است را ارائه نمی کرده باشد.
  • برند تان فاقد تمایز است – مشتری ها تمایز مشخصی را بین برند تان با سایر برند ها درک نمی کنند.
  • عدم ثبات برند (brand) – برند نتوانسته به خوبی نقشش را ارائه کند. اگر شما نتوانید به طور مداوم به قول تان عمل کنید، مردم اعتمادشان را از دست می دهند.

موارد ذکر شده، فاکتور های خارجی بودند که خارج از بازار اندازه گرفتید، شما همینطور باید تعداد کمی از شاخص های داخلی را اندازه بگیرید.

به عنوان مثال:

1. میزان درک کارمندان از آنکه برند به چه چیزی اشاره دارد و پیشنهاد با ارزش آن چیست را اندازه بگیرید.

2. چگونه کارمندان تان مخاطب مورد نظر، بینش مشتری و محرک های برند را درک می کنند؟ کارمندان تان اولین کسانی هستند که به قول برند عمل می کنند پس آن ها باید یک درک واضح از آن داشته باشند.

3. میزان تعهد شرکت تان به برند را بر حسب حمایتی که از برند می کند اندازه بگیرید. آیا شرکت، بودجه و سرمایه گذاری مورد نیاز برای اینکه برند را قوی نگه دارد در نظر می گیرد؟ آیا افراد کلیدی زمان کافی برای برند در مقایسه با سایر برند ها و برنامه ها اختصاص می دهند؟

4. نحوه حفاظت از برند را ارزیابی کنید. آیا شرکت های دیگر به علائم تجاری و طرح های شما تجاوز کرده اند؟ آیا دیگران به صورت نا عادلانه به صورت نقص حقوق شما یا با استفاده از روش های اختصاصی شما از برند تان استفاده کرده اند؟

شما برای ایجاد و مدیریت برند سرمایه زیادی صرف کردید، پس ضروری است نگذارید دیگران از شما سوء استفاده کنند، اندازه گیری مهم است، اگر شما به طور معمول این فاکتور ها را اندازه بگیرید، قبل از اینکه مسائلی و مشکلی برای برند تان رخ بدهد، آن ها را پشت سر می گذارید.

مدیریت کیفیت برند (brand)

اندازه گیری عملکرد برند کافی نیست، شما به طور فعال باید سلامت برند را مدیریت کنید و سرمایه برند را افزایش دهید اما مسائلی در جهان اطرافتان رخ می دهد که اگر شما آمادگی مقابله با آن ها نباشید، استراتژی برند تان از ریل خارج می شود و شما با ورشکستگی به کار تجاری تان پایان می دهید.

گاهی این رویداد های غیر قابل انتظار از درون اتفاق می افتد، اولویت ها در هر سازمان پیوسته در حال تغییر اند. تغییر در ریاست، معامله جدید، تغییر در استراتژی و یا شاید رکود نا آگاهانه در نتایج مالی ممکن است به شدت روی تلاش های برند تان تاثیر بگذارد. همینطور اختلال می تواند علل خارجی هم داشته باشد، ظهور رقبای جدید، مقررات و اقدامات قانونی جدید می تواند توانایی شما را در عرضه یک محصول تحت تاثیر قرار دهد. تغییر گرایش مصرف کننده و همه این دلایل توانایی شما در پیشبرد برند به سمت جلو را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین تعدادی نکته وجود دارد تا به شما کمک کند با این نوع چالش ها مقابله کنید و برند تان را به طور موثر مدیریت کنید.

1. همه برند ها باید یک ناظر داشته باشد که تنها یک شخص در سازمان مسئول مدیریت انتباق همه چیز در مورد برند باشد. از توسعه محصول گرفته تا هویت برند را بررسی کند. آنچه که در شرکت اتفاق می افتد، نتیجه انحراف کارمندان از استاندارد های برند است، آن ها این کار ها را عمداٌ انجام نمی دهند، اما ممکن است یک نسخه جدید از لوگو یا پالت رنگی بسازند تا با آنچه در آن لحظه زمانی نیاز دارند متناسب باشد.

  • یک ناظر برند از سازمان مراقبت می کند و از هر کاری که سبب عدم تتابق با برند بوشد را جلوگیری می کند.
  • در اکثر شرکت ها، یا مدیر عامل یا مدیر ارشد دیگری به عنوان ناظر برند به کار گرفته می شود.

2. علاوه بر ناظران برند شما نیاز به مدافعان برند دارید که نماینده برن در کل سازمان هستند.

  • آن ها باید جزء دپارتمان ها Cross-functional یا بین وظیفه ای و بازاریابی شرکت باشند.
  • این مدافعان کمیته ای تشکیل می دهند و باید جلسات منظمی برای بررسی برند برگذار کنند.
  • آن ها مسئول بررسی معیار های عملکردی برند هستند و روش هایی برای بهبود عملکرد پیشنهاد می دهند.

این کمیته باید محرک های برند را بررسی و بروزرسانی کند، محرک هایی را که نامربوط هستند را حذف کند و محرک های جدیدی را که بهتر منعکس کننده روند بازار هستند را بسازد. مدافعان برند باید حداقل یک بار در سال یک بازبینی در برند داشته باشند، برند در همه معیار ها، هم داخلی و هم خارجی چگونه عمل کرده؟ چه عمل هایی دلگرم کننده بوده و کدام آن ها نگران کننده؟

در نهایت تیم برند مسئول نیرو و انرژی دادن به برند در شرکت هستند، ساختن فضا های تبلیغاتی در لابی شرکت تان یا اتاق های آموزش، راه خوبی برای این کار است. رویداد ها و اقدامات کارمندانی که عملکرد برند را تحلیل می کنند باعث می شود که مردم ببینند که چگونه شرکت به برند متعهد است و کمک می کند تا ماهیت برند واضح شود. برند ها دارایی های استراتژیک و مالی هستند و مانند هر کس با کار مهم دیگری سزاوار توجه و مدیریت تمام وقت هستند.

خیلی مهم است بدانیم دیدگاه شما راجع به این مطلب چیست؟

avatar
  Subscribe  
Notify of