عرض سلام خدمت کاربران گرامی وب سایت بیوتی تم، امروز با بخش تازه ای از اصول مطالعه سریع خدمت شما هستم و شما را همراهی خواهم کرد. روند اصول مطالعه سریع در چند مرحله تجزیه می شود که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. افزایش سرعت مطالعه باعث دریافت زمان بیشتر برای انجام کار ها و در نهایت بهره وری تان را افزایش می دهد. برای سریع خواندن مطالب باید کلمات را به صورت گروهی بخوانید و در طی گذشت زمان این مقدار را افزایش دهید.

سه عادت قدیمی و نا درست مطالعه

1- خیره شدن

خیره شدن، کاری که چشمان تان موقع خواندن انجام می دهند! وقتی برای اولین بار خواندن مان را یاد میگیریم این مورد خیلی ضروری است. بایستی روی هر کلمه خیره بشوید بخاطر اینکه آن را سیلابس به سیلابس می شکنیم اما در نهایت که به این زبان مسلط می شویم نباید بر روی هر کلمه خیره بشویم بخاطر اینکه ما این توانایی را داریم گروهی از کلمات را بخوانیم.

2- بازگشت

بازگشت کاری که بعضی جا ها همه ما آن را انجام میدهیم، آن برگشت به مطالب خوانده شده است مثلا وقتی متنی را می خوانیم و متوجه منظور متن نمی شویم دوباره آن را می خوانیم اما شما خواهید آموخت چنانچه متنی را خوانده اید و چیزی متوجه نشده اید، دوباره خوانی نکنید و آن ها را به یاد بیاورید.

3- صدایی که می شنویم

سومین عادتی که بیشترین تاثیر را روی کند کردن سرعت مطالعه دارد صدا هایی که در سرمان می شنویم است. اینکه شما صدا هایی را در سرتان می شنوید به این معنی نیست که شما دیوانه هستید، شما مطالب خوانده شده را تکرار می کنید. این باعث کندی سرعت خواندن تان می شود، به این فکر کنید اگر قرار باشد هر کلمه را در ذهن تان تکرار کنید چقدر از وقت تان گرفته می شود، در واقع شما دارید با آن سرعتی که صحبت می کنید نیز مطالعه می کنید.

استفاده از دست برای افزایش سرعت مطالعه

افزایش سرعت مطالعه

ساده ترین راه کار برای بهبود مطالعه سریع ، استفاده از دست های تان به عنوان راهنما است، شما می توانید از انگشتان دست تان و یا حتی از یک خودکار هنگام مطالعه استفاده کنید، با این روش چشمان تان را روی متن متمرکز می کنید. اگر شما تمرکز بهتری داشته باشید، سرعت خواندن بهتری نیز خواهید داشت و همین طور وقتی بهتر تمرکز کنید، فهم تان هم بهبود پیدا می کند. شما باید انگشتان و یا خودکارتان را زیر خط متن بگذارید و از راست به چپ زیر کلمه ها به صورت پیوسته خط بکشید و به انگشت تان نگاه نکنید، اما به آن اجازه بدهید از راست به چپ خطوط متن را راهنمایی کند، چشمان تان به صورت طبیعی به حرکت جذب می شوند و انگشت تان را در متن دنبال می کنند.

اگر شما پیش از این با دست تان مطالعه نمی کردید، ممکن است کمی اذیت شوید اما هر چه بیشتر این کار را انجام دهید، بیشتر برای تان طبیعی شده و مطالعه سریع در شما جوانه می زند. همان طور که می دانید این تکنیک روی متن های چاپی بیشتر از متن های روی مانیتور عمل می کند. سعی کنید آن را روزی 15 دقیقه انجام دهید تا جلوه ساده تری در نظر تان بیاید. این روش توانسته در بعضی از افراد، 20 تا 30 درصد روی سرعت مطالعه شان بیفزاید.

سریع خواندن از روی صفحه کامپیوتر

یک مطالعه نشان داده که افراد عادی 20 تا 30 درصد کند تر از روی صفحه کامپیوتر در مقایسیه با صفحه های چاپی می خوانند، بخشی از دلایل این موضوع را می توان سادگی آن دانست. یاد تان باشد وقتی از روی صفحه کامپیوتر می خوانید نوری مستقیما به چشم هایتان می تابد که ممکن است بعد از یک مطالعه طولانی مدت باعث ناراحتی شما شود و از مطالعه سریع مطالب توسط شما جلوگیری کند. با توجه به این مورد می توانید از امکان کم کردن نور مانیتور استفاده کنید، البته تا حدی که چشمان تان اذیت نشود. یکی از دلایل اصلی ای که افراد از روی صفحه کامپیوتر کندتر می خوانند، عوامل حواس پرتی هستند که آن ها را می توان در گروه های آگهی تبلیغاتی کنار صفحه دسته بندی کرد.

بعضی از عوامل حواس پرتی شخصی هستند، گاهی اوقات شما مشغول خواندن یه مقاله اید که ناگاه دلتان می خواهد ایمیل یا فیس بوک تان را چک کنید، یا هم ممکن است هنگام مطالعه، پیغام چت ناگهان ظاهر شود. عوامل بسیاری هستند که هنگام مطالعه از روی صفحه کامپیوتر حواس ما را پرت می کنند و به هم دلیل مهم است که یاد بگیرید چطوری تمرکز خود را روی کاری که می کنید نگه دارید. من ابزار AccelaReader را به شما پشینهاد می کنم، با این ابزار می توانید سرعت خواندن خود را در روی صفحه کامپیوتر افزایش دهید.

مهارت های ساده برای افزایش سرعت مطالعه

  • 20 دقیقه مطالعه کنید
  • هنگام اتمام مطالعه، مکان خوانده شده را علامت بزنید
  • سرعت تان را هنگام بازخوانی مطالب خوانده شده افزایش دهید

با انجام این کار عادت خواهید کرد، کلمات بیشتری را تحت نظر داشته باشید. اگر در طول تمرین، درک و فهم کامل نداشته باشید نگران نباشید، هنگامی که مطالعه تان را پس از 20 دقیقه با پایان رساندید، آن ها را برای دومین بار، با سرعتی تقریبا 2 برابر قبل بخوانید. این کار ممکن است در دید اول کمی سخت به نظر بیاید اما با بازخوانی آن دیگر جای نگرانی ندارد، زیرا شما به آن عادت کرده و به سادگی آن را انجام می دهید.

این تمرین دو مزیت را دربر می گیرد، هنگامی که مطلبی را بیش از یک بار بخوانید باعث می شود آن چیزی را که خوانید مرور کنید، و این به شما کمک می کند تا مطلب را موثر تر به یاد بیاورید، بعلاوه آن سرعت خواندن تان هم بهبود پیدا می کند. این نوع تمرین را بصورت متناوب در یک دوره زمانی تکرار کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. من پیشنهاد می کنم به مدت دو هفته هر روز این کار را انجام دهید.

سعی کنید 3 مرحله ای که ذکر شده را برای تمرین طی دهید:

1– به مدت 20 دقیقه مطالعه کنید

2– مطلب خوانده شده را در 10 دقیقه بازخوانی کنید

3– این عملیات را تکرار کنید

انجام این تمرین 1 ساعت زمان می ببرد، این تمرین ها به شما کمک می کند تا به صورت تدریجی و پیوسته سرعت خواندن تان را افزایش دهید.

خواندن گروهی کلمات برای افزایش سرعت مطالعه

ما نیاز داریم توانایی ای را که هنگام رانندگی، مطالب را در کمترین زمان مرور می کنیم، برای خواندن گروهی از کلمات استفاده کنیم.

هر خط را در متون مورد نظر به سه بخش تبدیل کنید:

1– ابتدا

2– وسط

3– انتها

به این سه ناحیه به عنوان تمرکز فکر کنید، شما باید چشمان تان را طوری متمرکز کنید که در هر خط سه نگاه مطالعه ای داشته باشید، یکی در ابتدا، یکی در وسط، یکی در انتها. سعی کنید گروه کلماتی که در هر ناحیه هستند را در یک نگاه بخوانید، هدف ما خواندن بین 3 تا 5 کلمه در هر نگاه است. اگر خطوط تان خیلی کوتاه است، مثلا بین 5 تا 8 کلمه در هر خط باشد، ممکن است شما دو نگاه روی نیمه اول و نیمه دوم در هر خط داشته باشید. حال اگر وقت دارید، با انجام این روش به مدت 10 دقیقه شروع کنید بخواندن، شما می توانید اینکار را روی کاغذ با استفاده از تکنیک تمرکز که بحث آن را کردیم انجام دهید.

استفاده از ضرب العجل برای افزایش سرعت مطالعه

اگر شما می خواهید سریع تر بخوانید، نیاز است که تمرکز تان را بهبود دهید. یکی از راه هایی که می توانید این کار را انجام دهید، تعیین ضرب العجل است. در اینجا با یک تمرین ساده که به شما کمک می کند با استفاده از ضرب العجل ها سریع تر بخوانید اشاره می کنم. برای این تمرین شما به یک مطلب خواندنی نیاز دارید، برای شروع یک صفحه را بخوانید و ببینید چه مدت زمان خواندنش طول می کشد. فرض کنید 1 دقیقه و 5 ثانیه طول می کشد، این عدد را گوشه ای نوشته و آن را به عنوان یک معیار در نظر بگیرید.

حال نیاز است که در صفحات مشابه این صفحه، به این زمان دست یابید و یا حتی سریع تر! اگر آن صفحه را در 1 دقیقه و 5 ثانیه خواندید، ببینید می توانید همان صفحه را در زمان کمتری بخوانید. حال یک صفحه دیگر را بخوانید و ببینید می توانید آن را سریع تر بخوانید، این تمرین را تکرار کنید و هر بار دنبال این باشید که خواندن یک صفحه چقدر برای شما طول می کشد و کم کم این زمان را کمتر کنید.

برای انجام این تمرین در صفحات پشت سر هم اینگونه عمل کنید، ممکن است با 1 دقیقه و 5 ثانیه شروع کنید و در صفحه دوم کمی سریع تر بخوانید، اما در صفحه سوم ممکن است کمی بیشتر طول بکشد و در 1 دقیقه و 8 ثانیه تمام شود، نگران نباشید با تکرار مکرر این کار در صفحات بعدی مدت زمان کمتری را اختصاص می دهد، همینطور که به تمرین ادامه می دهید، اگر به زبان ضرب العجل توجه کنید متوجه می شوید که صفحه ها را با سرعت بیشتری مخوانید.

تمرین ضرب العجل روش مهمی برای افزایش سرعت خواندن است و مانند هر چیزی آن نیاز به تمرین دارد. من پیشنهاد می کنم در ابتدا با هر صفحه زمان تان را اندازه بگیرید، بخاطر اینکه یک فیدبک سریع فراهم می کند. بعد از یک مقدار تمرین، هنگام خواندن دو صفحه متن یا هر تعداد صفحه ای که راحت هستید، این زمان را اندازه بگیرید، البته در انجام این تمرین یادتان باشد اگر یک جمله از یک صفحه به صفحه بعدی ادامه داشت جمله را ادامه بدهید تا تمام شود. ممکن است این کار در ابتدا برای این که سریع تر باشید یک چالش باشد، اما با تمرین متوجه می شوید که می شود از صفحات سریع تر گذشت.

این نوع تمرین را هر روز 15 دقیقه در دو هفته انجام دهید، در طول این مدت متوجه می شوید که با چالش کشیدن خودتان، بصورت تدریجی سرعت خواندن تان افزایش پیدا می کند. برای بهتر شدن در هر چیزی نیاز است خودتان را به چالش بکشید، گاهی اوقات به خودتان فشار بیاورید و خودتان را به زحمت بیندازید. این تمرین این کار را میسر می کند و روش مهمی برای بهبود سرعت مطالعه تان است.

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید