آموزش وردپرس: مدیریت و نصب افزونه ها در وردپرس

افزونه چیست ؟

شما یک مخزن وردپرس دارید، با ورود به آدرس wordpress.org منبعی از افزونه ها را خواهید دید. پلاگین ها یک سری نرم افزار های کوچک هستند که امکاناتی را به وبسایت وردپرسی ما اضافه می کنند به عنوان مثال ما با افزونه بی بی پرس می توانیم انجمن های داخل وردپرس را ایجاد کنیم.

و در این جلسه قصد داریم درباره ای مبحث بسیار مهمه افزونه ها صحبت کنیم ببینیم شما حالا فرض بکنید که یه گوشی موبایل خریدید به صورت پیش فرض گوشی موبایل شما یک سری قابلیت های دارد مثل تماس گرفتن تصویر برداری کردن، موزیک گوش دادن و حالا موارد دیگه ولی خب یک سری امکانات را هم ندارد و شما می بایستی برای اضافه کردن آن امکانات به سراغ نرم افزار هایی بروید و یک سری نرم افزار هایی را نصب کنید. به عنوان مثال شما مثلا میخواید داخل گوشی خودتان یک امکانی به عنوان مثلا نمایش شاخص تودی بدن به همان نمایش بدهد که به عنوان مثال شاخص بدنی شما قد است به همین سبب میام نرم افزار bmi را میایم از بازار و یا از گوگل پلی دانلودش می کنیم ولی خب ما بحث مون گوشیه و راجب اندروید نیستش و بحث اصلی ما روی سیستم مدیریت محتوا وردپرس است.

فعال کردن افزونه ها

اگر من روی افزونه ها کلیک بکنم به صورت پیش فروض وارد صفحه افزونه ها می شود در این قسمت لیستی از افزونه ها را مشاهده می کنید که داخل وبسایت من نصب است و آنهای که نصب هستند متن آنها نصبت به بقیه بلد تر است و آنهایی که نصب نیستن حالت معمولی دارند و اگر بخواهیم آنها را نصب بکنیم روی گزینه فعال کردن کلیک می کنم و یا اگر می خواستم دسته جمعی نصب بکنم تیک میزنم کنار آنها را و بعد از قسمت کار های دسته جمعی “فعال کردن” را کلیک می کنم و در آخر گزینه “اجرا” را میزنم تا افزونه ها نصب بشوند.

پاک و غیر فعال کردن افزونه ها

و اگر می خواهیم آنها را پاک یا غیر فعال هم بکنیم دوباره آنهای را که می خواهیم پاک یا غیر فعال کنیم را انتخاب می کنیم و بعد از قسمت کارهای دسته جمعی گزینه “پاک کردن یا غیر فعال کردن”  و در آخر گزینه “اجرا” را میزنم تا افزونه های اضافی پاک شوند.

ما سه راه برای نصب کردن افزونه داریم یکی جستجو کردن در قسمت خود افزونه هاست و دومی بارگذاری افزونه است و سومی هم اینکه از داخل هاست و بعد مدیریت فایل ها و در پوشه پلاگین، افزونه مورد نظر خود را نصب بکنیم.

نصب افزونه از طریق داشبورد مدیریت وردپرس

من اول از روش جستجو کردن افزونه، افزونه formCraft Basic را جستجو می کنم و در کمتر از چند ثانیه افزونه ای را که می خواستم پیدا کرده است و بعد روی جزئیات بیشتر کلیک می کنم و حالا می بینیم یک سری توضیحاتی به ما داده و از آنجا من روی گزینه نصب کلیک می کنم تا افزونه نصب بشود.

نصب افزونه با وبسایت wordpress.org

روش دوم اینکه من وارد سایت wordpress.org بشویم و در بخش plugin ها افزونه ای مثلا ” Menu Icons ” را سرچ می کنم و بعد افزونه را دانلود می کنم.

و از بخش افزونه ها روی گزینه “افزودن” کلیک کنم و بعد روی گزینه “باگذاری افزونه” کلیک می کنم و از قسمت Choose File افزونه را انتخاب بکنیم و بعد روی دکمه “هم اکنون نصب کن” کلیک می کنم تا افزونه مان نصب و در نهایت روی گزینه “فعال کردن افزونه” کلیک می کنم تا افزونه نصب بشود.

نصب افزونه به صورت دستی

روش سوم وارد پوشه xampp می شویم و روی گزینه htdocs کلیک می کنیم و بعد وارد پوشه wordpress می شویم و دوباره وارد پوش wp-content می شویم و می بینیم پوشه ای به اسم plugins وجود دارد و بعد وارد آن پوشه می شویم و فایل zip افزونه را آنجا قرار می دهیم و بعد از قرار دادن حتما فایل zip را اکسترکت کنید. و در آخر وارد بخش افزونه ها شوید و می بینید که افزونه آنجا قرار گرفته و می توانید افزونه را فعال کنید.

و حالا می توانید وارد بخش فهرست های بشوید و می بینید بخشی به نام Menu Icons Settings اضافه شده .

 

خیلی مهم است بدانیم دیدگاه شما راجع به این مطلب چیست؟

avatar
  Subscribe  
Notify of